Obserwatorium Cywilizacji Cyfrowej

Udostępnij strone

Obserwatorium Cywilizacji Cyfrowej (niegdyś Centrum Badań nad Nowymi Mediami Collegium Civitas)  to multidyscyplinarne centrum o charakterze badawczym. Tematyka, wokół której skupiają się badania centrum, związana jest z szeroko pojętymi społecznymi aspektami cyfryzacji i wpływem nowych technologii na zmiany zachodzące w społeczeństwie. Wśród zainteresowania Obserwatorium znajdują się między innymi takie zagadnienia jak bezpieczeństwo w sieci, kultura cyfrowa, wykluczenie cyfrowe, społeczne konsekwencje użycia technologii czy media społecznościowe. Dyrektorem Obserwatorium jest dr Marek Troszyński.

Centrum bierze udział w projektach badawczych:

  • „Opracowanie systemu monitorowania polskiego Internetu pod kątem występowania mowy nienawiści i języka wrogości wobec mniejszości etnicznych, seksualnych, religijnych i innych”, w skrócie: raportmniejszosci.pl. Projekt realizowany jest przez Fundację Wiedza Lokalna.
  • World Internet Project realizowany w Polsce przez Zespół Badań i Analiz Gazeta.pl.
  • Studenci Collegium Civitas ramach Centrum pracują przy działaniu 7. „Automatyczna analiza opinii i uczuć” projektu „Adaptacyjny system wspomagający rozwiązywanie problemów w oparciu o analizę treści dostępnych źródeł elektronicznych” realizowanym przez konsorcjum Instytutu Podstaw Informatyki PAN i Politechniki Warszawskiej.

Centrum koordynuje również prowadzenie zajęć dydaktycznych w ramach specjalizacji Kultura, Nowe Media i Komunikacja Społeczna:

  • Nowe media. Wprowadzenie.
  • Nowe media. W stronę mediów konwergentnych.
  • Marketing interaktywny (we współpracy z IAB Polska).

Kontakt: marek.troszynski@civitas.edu.pl