PRZYBYŁA Katarzyna Anna

Udostępnij strone

Katarzyna A. Przybyła jest twórczynią i kierowniczką specjalności International Peace and Conflict Studies w Collegium Civitas, a także główną redaktorką i dyrektorką ds. analiz w centrum analitycznym Polityka Insight.

W latach 2014–2015 była stypendystką Fulbrighta w Kroc Institute for International Peace Studies na Uniwersytecie Notre Dame w Stanach Zjednoczonych. W 2018 r. uczestniczyła w programie rozwoju przywództwa transatlantyckiego GMF – Marshall Memorial Fellowship. Przez ponad 7 lat pracowała w Departamencie Analiz Strategicznych Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie zajmowała się obszarem byłego Związku Radzieckiego, relacjami NATO-Rosja, organizacjami międzynarodowymi i kontrolą zbrojeń. W 2015 r. prowadziła badania terenowe w Izraelu/ Palestynie, a także współpracowała z tamtejszymi organizacjami zajmującymi się prawami człowieka. Doradzała w Programie Pokój i Stabilizacja Fundacji Pułaskiego; wcześniej – dziennikarka „Dziennika Gazety Prawnej”. Skończyła stosunki międzynarodowe na Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz studia z badań nad pokojem (Peace Studies) na Uniwersytecie Notre Dame w USA.

Od 2016 r. jest wykładowczynią Collegium Civitas; od 2019 r. – członkinią Zespołu Języka Prawnego Rady Języka Polskiego.

Zainteresowania badawcze: sprawy międzynarodowe, w tym przede wszystkim konflikty i opór bez przemocy, badania nad pokojem, bezpieczeństwo i organizacje międzynarodowe, polityka zagraniczna Rosji i USA, b. ZSRR, krytyczne myślenie i analiza.