DĘBNICKI Krzysztof, prof., b. amb.

Historyk, orientalista, afrykanista, indolog, dyplomata. Członek Rady Programowej Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji Collegium Civitas.

Specjalizuje się w zakresie współczesnej historii oraz problematyki politycznej i społecznej Azji Południowej i Środkowej.

Odbył stypendia badawcze w Center for Advanced Studies in Sociology Delhi University w Indiach (1986) oraz State University of New York w Stanach Zjednoczonych (1991).

Pełnił funkcję Ambasadora RP w Mongolii, a w latach 2007-2010 był ambasadorem w Pakistanie. Należał do Komitetu Konsultacyjnego ds. Azji i Pacyfiku Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach dziewięćdziesiątych był korespondentem dziennika „San Francisco Chronicle” w Polsce.

Jako niezależny dziennikarz był autorem wielu artykułów m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej”, „Nowym Świecie”, „Nowym Dzienniku” (Nowy Jork), „Guardian” (Nowy Jork), „Times of India”, „National Geographic Polska”.

Autor pierwszego w Polsce filmu dokumentalnego o Newarach z Doliny Kathmandu w Nepalu oraz książek: „Nepal, królestwo wśród chmur” (1981), „Współczesna historia Królestwa Nepalu” (2005), „Konflikt i przemoc w systemie politycznym niepodległych Indii” (2000).

Kontakt w sprawie wypowiedzi eksperckich:

Agata Sołdaj
kom. 501 541 798, e-mail: agata.soldaj@civitas.edu.pl