BYRSKI Maria Krzysztof, prof. dr hab., b. amb.

Udostępnij strone

Orientalista, indolog. Wykładowca Collegium Civitas.

Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących Azji Południowej, ze szczególnym uwzględnieniem Indii. Wykładowca Collegium Civitas.

Doktoryzował się w Banaras Hindu University w 1966 roku. W latach 1993 – 1996 pełnił funkcję ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Indiach.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, PEN-Clubu a także warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W 2010 roku walne zebranie członków tej organizacji nadało mu godność członka honorowego KIK.

Jest autorem ponad stu różnych publikacji w języku polskim, angielskim i hindi oraz książek takich jak: „Concept of Ancient Indian Theatre” (1973), „Methodology of the Analysis of Sanskrit Drama” (1997), „Traktat o Zacności i Traktat o Miłowaniu” ( przekład z sanskrytu: „Manusmryti” i „Kamasutry”) (1986), „Spotkanie z hinduizmem” (2016), „Dramat staroindyjski” (2017).

W 2006 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Sześć lat później otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.