Spotkanie z profesorem Ari Kokko

Data wydarzenia: 2015-10-26

26 października o godzinie 18.00 , w Sali 1021 w Collegium Civitas (10 piętro, PKiN) odbędzie się spotkanie z profesorem Ari Kokko, który jest wykładowcą w Copenhagen Business School i dyrektorem Centrum Studiów Azjatyckich w tej uczelni.

Wykład organizowany jest przez Centrum Studiów Polska – Azja, we współpracy z Collegium Civitas.

„Imponujący rozwój Chin, który rozpoczął się wprowadzeniem  reform rynkowych

w późnych latach 70-tych XX wieku, miał znaczący wpływ na światową ekonomię.Po pierwszych 15 latach ostrożnych eksperymentów z liberalizacją, urynkowieniem i internalizacją, chińskie reformy przyspieszyły we wczesnych latach 90-tych, czego efektem był niespotykany dotychczas w innych krajach szybki wzrost gospodarczy utrzymujący się na poziomie 10% w skali roku. Chiny stały się największym eksporterem i jednym z największych importerów z potężnym lokalnym rynkiem stymulowanym przez zorientowany na eksport przemysł i niemal 1.4 biliona krajowych konsumentów. Chiny są nie tylko jedną z głównych destynacji bezpośrednich inwestycji zagranicznych (Foreign Direct Development, FDI), ale stały się także ważnym zewnętrznym inwestorem. Pojawienie się tego nowego ekonomicznego supermocarstwa stworzyło możliwości i wyzwania dla pozostałych krajów. Celem tego wykładu jest skoncentrowanie się na wybranych wyzwaniach i dyskusja nad trzema nierównościami, które wywierają presję na relację między Unią Europejską a Chinami. Trzy kwestie są związane z dużym deficytem Europy w handlu z Chinami, nierównymi warunkami dla europejskich inwestycji w Chinach i chińskich inwestycji w Europie, a także z niezdolnością UE do pogodzenie się z ogólną polityką Chin.”

Ari Kokko jest wykładowcą w Copenhagen Business School i dyrektorem Centrum Studiów Azjatyckich w tej uczelni. Profesor Kokko koncentruje się w swoich badaniach na roli handlu i inwestycji bezpośrednich w procesach rozwoju. W ostatnich latach zajmował się przede wszystkim Chinami, Wietnamem i Azją Wschodnią. Przed dołączeniem do CBS profesor między innymi wykładał handel międzynarodowy na uniwersytecie Abo Akademi w Finlandii oraz pełnił funkcję dyrektora Centrum Badań nad Ekonomią Chin w Wyższej Szkole Handlowej w Sztokholmie