Spotkanie z dr. S. Prokuratem i ambasadorem K. Szumskim – „Historia Indonezji – Kolonializm, Socjalizm, Kapitalizm”

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2017-02-20
Collegium Civitas wraz z Centrum Studiów Polska-Azja zaprasza na spotkanie otwarte 20 lutego br. o godz. 18.00 w sali 1222 na 12 piętrze PKIN pt. „Historia Indonezji – Kolonializm, Socjalizm, Kapitalizm”. W panelu dyskusyjnym wezmą udział: dr Sergiusz Prokurat, ekspert CSPA i autor książki „Indonezja 1600-2000” oraz ambasador Krzysztof Szumski. Rozmowę będzie moderować Patrycja Pendrakowska z CSPA.Skąd się wzięła dzisiejsza Republika Indonezji? Jakie są historyczne i ekonomiczne uwarunkowania powstania współczesnej Indonezji? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na wyjątkowym spotkaniu pt. „”Historia Indonezji – Kolonializm, Socjalizm, Kapitalizm”.

Wydarzenie odbędzie się 20 lutego o godz. 18:00 w sali 1222 w Collegium Civitas w Warszawie na 12 piętrze PKIN.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Więcej na temat książki Sergiusza „Indonezja 1600-2000”:

Dyskusja o tym, w jaki sposób sprawić, aby państwo osiągnęło wysoki wzrost gospodarczy jest wciąż żywa pośród ekonomistów. Szczególnie warto zwrócić uwagę na Indonezję, której dzieje, w tym wejście tego kraju na drogę rozwoju gospodarczego, są stosunkowo mało znane. Kraj ten miał okazję doświadczyć zarówno systemu kolonialnego w XIX wieku, w XX wieku przejść przez krótki okres zaawansowanego socjalizmu, jak i zorganizować system gospodarczo-społeczny oparty w znacznej mierze na procesach rynkowych.

Indonezja to największy i najbardziej zaludniony kraj w południowo-wschodniej Azji. W jego skład wchodzi 17 508 wysp, z których około 6000 jest zamieszkanych. Liczne zasoby naturalne, między innymi znaczne ilości ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla oraz innych minerałów, mogły zadecydować o bogactwie tego kraju. Wzrost gospodarczy w Indonezji znacząco odbiegał w sposób negatywny od średniego wzrostu na świecie tylko w latach 1830-1870 oraz 1940-1966. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać w instytucjach, które funkcjonowały w systemie gospodarczym w tamtym czasie. Po tych okresach nastąpiły liberalne reformy, uwalniające gospodarkę. W XIX wieku wolnorynkowe reformy jednak zawiodły, natomiast w dużej mierze udały się w wieku XX.

Na historii Indonezji piętno odcisnęli holenderscy kolonizatorzy oraz dwaj wielcy indonezyjscy przywódcy – Sukarno i Suharto, obok których trudno przejść obojętnie. Idee, w które wierzyli, miały wpływ na kierunek rozwoju tego kraju – na bogactwo i nędzę narodu. Dziś Indonezja to „azjatycki tygrys”, który dzięki dynamicznemu wzrostowi gospodarczemu zyskuje na znaczeniu w globalnej gospodarce, podobnie jak cała Azja, do której przenosi się polityczno-ekonomiczny środek ciężkości naszego świata.