JAK SMAKUJE PYCHA?

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2016-09-12

Collegium Civitas jako partner przedsięwzięcia zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu debat „Saligia – człowiek w kryzysie”.

Gdzie są granice ludzkiej samorealizacji i dążenia do rozwoju? Jak ma się pycha do poczucia własnej wartości? Czy posiadanie własnego zdania jest grzechem? Na te i podobne im pytania poszukamy odpowiedzi razem z naszymi gośćmi; Katarzyną Kozyrą, Bartoszem Szydłowskim oraz Bronisławem Wildsteinem.

Już 12 września (poniedziałek) o godz.18.00 na 1 piętrze- miejscu spotkania Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11) –  razem z naszymi gośćmi; Katarzyną Kozyrą, Bronisławem Wildsteinem oraz Bartoszem Szydłowskim porozmawiamy o Superbi. Spotkanie poprowadzi Krzysztof Koehler.

„Superbia – pycha”, to pierwsze z cyklu debat „Saligia-człowiek w kryzysie”.

W naszym projekcie podejmujemy się próby diagnozy człowieka w kryzysie. Chcemy zastanowić się nad jego duchową, intelektualną sytuacją na początku XXI wieku. Zależało nam będzie na próbie opisu sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się – my Polacy, ale i być może my – ludzie – stojący wobec różnych wyzwań, jakie stawia współczesny świat.

Porządek naszych dociekań wyznacza rozpoznanie uczynione swego czasu przez Czesława Miłosza w jego eseju „Saligia”, zamieszczonym w zbiorze „Ogród nauk”. Noblista przedstawia w nim arcyciekawą diagnozę człowieka XX wieku w kontekście pytań, które wyznacza refleksja nad siedmioma grzechami głównymi. Rozmowy nasze toczą się w tysiącletnią rocznicę wprowadzenia chrześcijaństwa w Polsce. Ten kontekst jest dla nas ważny. Chrześcijaństwo bowiem przynosi pewien stary mechanizm rozpoznawania zagrożeń duchowych człowieka. Uczy tego najlepiej Katechizm, wprowadzając do ludzkiej refleksji nad sobą mechanizm przypatrywania się sobie w świetle pojęcia grzechu. W naszych spotkaniach chcemy pójść tym śladem i razem z czołowymi intelektualistami, artystami, animatorami kultury chcemy poszukać odpowiedzi – gdzie dzisiaj jest człowiek?

Spotkania odbywają się w ramach projektu Sztuka w dialogu.

Projekt realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

PLAKAT_Sztuka w Dialogu 1_ JPG