Historia polskich służb specjalnych w III RP (1990-2015). Debata o dorobku i dokonaniach senatora Krzysztofa Kozłowskiego.

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2016-04-07

7 kwietnia o godzinie 18:00 zapraszamy na debatę z cyklu Historia polskich służb specjalnych w III RP. Dyskusja będzie toczyć się wokół dorobku senatora Krzysztofa Kozłowskiego, pierwszego szefa Urzędu Ochrony Państwa, Ministra Spraw Wewnętrznych w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

W dyskusji głos zabiorą: Andrzej Milczanowski – były szef UOP, b. Minister Spraw Wewnętrznych, generał Krzysztof Bondaryk – były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Piotr Niemczyk – były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Moderatorem będzie Michał Komar, współautor książki „Historia z konsekwencjami”, wywiadu-rzeki z Krzysztofem Kozłowskim.

Przedmiotem dyskusji będzie nie tylko historia służ specjalnych, ale również etyka i etos Solidarności skonfrontowane z twardą grą komunistycznych służb specjalnych.

Zreformowane służby specjalne po 1990 r. są niezbędnym elementem niepodległości i suwerenności III RP, dlatego ta tematyka budzi tak silne emocje. Niezmiennie przekaz, jaki dociera do opinii publicznej ma charakter sensacyjny i zwykle jest przedstawiany w kontekście aferalnym. W znaczącym stopniu obraz służb w III RP kształtowany był przez ujawniane przez media akta bezpieki lub przez przecieki z samych służb. Przedstawiciele służb specjalnych byli w tej debacie nieobecni, a merytoryczna dyskusja nt. bezpieczeństwa państwa często ignorowana.

Ostatnie wydarzenia w Paryżu i Brukseli jednoznacznie uświadamiają, jak paląca jest potrzeba  poważnej rozmowy na temat roli służb specjalnych w państwie. Ta dyskusja wymaga merytorycznej oceny ich osiągnięć i porażek na przestrzeni ostatnich 25 lat. Swoje wersje wydarzeń przedstawią ich uczestnicy, w tym najważniejsze osoby w Państwie.

 

Debata odbędzie się 7 kwietnia o godz. 18:00 w auli A w Collegium Civitas, 12 piętro PKIN.

Ze względów bezpieczeństwa prosimy o przybycie minimum 15 minut wcześniej.

Również ze względów bezpieczeństwa prosimy o uprzednie potwierdzenie przybycia pod adresem: malgorzata.trybuszewska@civitas.edu.pl

Szanowni Państwo, informujemy, że zapisy zostały zamknięte z powodu ograniczonej liczby miejsc. Serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy do śledzenia innych wydarzeń w Collegium Civitas.

Organizator nie gwarantuje możliwości wejścia osobom, które nie prześlą zgłoszenia mailem.

FACEBOOK Collegium Civitas