Debata pt. „Kultura? A cóż to takiego?”

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2016-12-19

15235897_1812206235704810_2412015083061317554_o

Collegium Civitas objęło patronatem debatę filozoficzną wokół nr 11 „Filozofuj!” pt. „Kultura? A cóż to takiego?”. Debata odbędzie się 19 grudnia 2016 r. w księgarnio-kawiarni Tarabuk w Teatrze Lalka, Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1 w Warszawie o godzinie 18:30.

Dyskutować będą: prof. dr hab. Jacek Hołówka z Pedagogium WSNS i prof. dr hab. Robert Piłat z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Czasopismo „Filozofuj!” zajmuje się popularyzacją filozofii. Wokół kolejnych numerów dwumiesięcznika odbywają się debaty filozoficzne w całej Polsce (Gdańsk, Kraków, Lublin, Opole, Poznań, Olsztyn, Wrocław). Cieszą się one zainteresowaniem mieszkańców i lokalnych mediów. Adresowane są do wszystkich ciekawych świata osób –  od gimnazjalistów po seniorów. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni debaty publicznej, w której osoby o różnych poglądach mogą wymienić swoje racje, przedyskutować punkty sporne w oparciu o argumenty a nie emocje, tak by znaleźć wspólny grunt, na którym można budować porozumienie.

Problematyka nadchodzącej debaty będzie dotyczyć zagadnienia kultury, jej istoty. Dyskusja oscylować będzie wokół pytań: czym jest kultura i jaką rolę odgrywa w naszym życiu?, co kultura zawdzięcza filozofii a co filozofia czerpie z kultury?, czy są wartości uniwersalne – wspólne dla wszystkich kultur?, czy kultury można oceniać i czy możliwy jest między nimi dialog? Formuła debaty jest następująca: najpierw dyskutanci zaprezentują swoje stanowisko w sprawie, następnie omówią punkty sporne a potem głos zostanie oddany publiczności – każdy z przybyłych będzie mógł zadać pytanie.

Ostatnia debaty organizowane przez zespół „Filozofuj” cieszą się coraz większą popularnością. Debata w Gdańsku na temat „Uchodźcy i multikulturalizm” przyciągnęła około 150 osób. Patronowała jej między innymi Rada Miasta Gdańsk, TVP3 Gdańsk czy Radio Gdańsk.

Zespół „F” z redakcji „Filozofuj” znalazł się w ścisłym gronie piętnastu finalistów konkursu Popularyzator Nauki 2016, który organizowany jest przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nasze debaty cieszą się odzewem w lokalnych mediach a relacje ze spotkań i odnośniki  do informacji w mediach znajdują się na portalu filozofuj.eu.

 

FACEBOOK Collegium Civitas