Debata: „Mniejszości i Media (M&M)”

Udostępnij strone

Data wydarzenia: 2015-12-08

Collegium Civitas zaprasza na panel dyskusyjny projektu „Sieć tolerancji” pt. „Mniejszości i Media (M&M)”.

8 grudnia w Barze Studio, przy Placu Defilad 1 (foyer Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza / Pałac Kultury i Nauki) w Warszawie, o godz. 18.00 odbędzie się panel dyskusyjny na temat obrazu mniejszości prezentowanego przez polskie media. Wybór tematu jest inspirowany przetaczającą się przez Europę falę uchodźców, koniecznością odpowiedzi na pytania jak włączyć mniejszości w główny nurt życia społecznego oraz zakończeniem jednego z etapów projektu „Sieć tolerancji” – wyprodukowaniem przez Fundację Wiedza Lokalna we współpracy z Collegium Civitas, filmów opowiadających o mniejszościach, poprzez pokazanie fragmentu życia jednego człowieka.  W panelu wezmą udział:

 

  • Olga Chajdas, reżyserka filmowa i teatralna,
  • Ewa Siedlecka, Gazeta Wyborcza,
  • Piotr Pilewski, Radio RDC,

 

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Lichnerowicz z radia TOK.FM, wśród zaproszonych gości będą bohaterowie przygotowanych w ramach projektu filmów, aktorki grające w serialu „Dziewczyny ze Lwowa”: Anna Maria Buczek i Magdalena Wróbel, przedstawiciele mniejszości, działacze organizacji pozarządowych oraz eksperci zajmujący się mediami. Zależy nam, żeby pokazać jak polskie media pokazują, piszą, mówią o mniejszościach, zetknąć przedstawicieli mediów z reprezentantami mniejszości oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych i publicznością.

 

Spotkanie obok panelu dyskusyjnego poświęconego roli mediów w kreowaniu wizerunku mniejszości w Polsce pozwoli opowiedzieć o projekcie „Sieć tolerancji” koordynowanym przez Fundację „Wiedza Lokalna”, a szczególnie o wyprodukowanych w ramach projektu filmach. Filmy prezentują przedstawicieli mniejszości żyjących w Polce podczas ich codziennych czynności i obowiązków. Żyd, Romka, muzułmanin czy Ukrainka mieszkają w Polsce, być może nie są „stąd”, a czasami wyglądają i mówią inaczej niż my, ale na co dzień cieszą ich te same wydarzenia i spotykają się z podobnymi problemami do naszych. Zapraszając poszczególnych bohaterów do wzięcia udziału w filmach zależało nam przede wszystkim na tym, żeby przekłuć „inność” w dobrze oswojoną „codzienność”. Do udziału w produkcji filmów zaprosiliśmy młodych, zdolnych reżyserów – Gabrielę Łazarkiewicz, Antoniego Ferency, Filipa Hilleslanda. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas materiał przyczyni się do zmiany nastawienia wobec mniejszości mieszkających w Polsce oraz posłuży jako punkt wyjściowy do dalszej dyskusji dotyczącej problemu „inności”, który jest w naszym społeczeństwie nadal niezwykle żywy i istotny.

 

Partnerami spotkania są: Collegium Civitas i Bar Studio.

 

Spotkanie będzie miało charakter otwarty. Zakończenie przewidujemy o godzinie 20.00.

FACEBOOK

Zapraszamy!