Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych

Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych (INPISM) Collegium Civitas zajmuje się szerokim spektrum zagadnień, rozpatrując je z perspektywy empirycznej, teoretycznej oraz historycznej. Badania Instytutu obejmują współczesną historię Europy, administrację i polityki publiczne, bezpieczeństwo, integrację europejską i stosunki zewnętrzne UE, media, globalizację i problemy metodologiczne. Koncentrujemy się także na interdyscyplinarnych badaniach obszarowych, głównie w Azji, obszarze post-sowieckim i regionie MENA. Pracownicy INPISM prowadzą badania własne oraz projekty finansowane przez Unię Europejską, Narodowe Centrum Nauki i Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Pracownicy INPISM pochodzą z różnych środowisk i krajów. Wielu z nich aktywnie służyło w dyplomacji i administracji krajowej i było związanych z czołowymi think tankami i uniwersytetami w Europie i Ameryce Północnej. INPISM gości profesorów wizytujących i doktorantów z innych ośrodków naukowych.

Kierownictwo

Kierownik Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych

prof. CC, dr Alexandra Richie

e-mail: alexandra.richie@civitas.edu.pl

Biogram naukowy

Doktorka historii (University of Oxford), profesorka Collegium Civitas, od 2015 roku wraz z Władysławem T. Bartoszewskim kierowniczka Katedry Władysława Bartoszewskiego Collegium Civitas, a od 2016 r. kierowniczka Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych CC.
Pełni także funkcję Presidential Counselor w National World War II Museum w Nowym Orleanie, USA oraz Governor of St Michael’s University School w Wiktorii, Kanada.
Wybrane publikacje: Warszawa 1944. Tragiczne powstanie – (2014; Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego oraz Nagroda im. Teresy Torańskiej); Berlin. Metropolia Fausta (2016; wyróżnienie American Publisher’s Weekly).

Zastępca Kierownika
dr Kerry Longhurst