YOURVOTEMATTERS – nowoczesne narzędzie dla wyborców

Udostępnij strone

12.10.2018

W piątek 12 października zespół Collegium Civitas przedstawił krajową wersję portalu YourVoteMatters. Dzięki temu narzędziu wyborcy z Polski mogą sprawdzić, czy członkowie Parlamentu Europejskiego działają zgodnie z ich poglądami oraz jak zapatrują się na ważne politycznie tematy, takie jak powstrzymanie migracji, wzrostu budżetu UE czy sankcje dla Rosji.

Uczelnia razem z europejskimi organizacjami pozarządowymi: Riparte il futuro z Włoch, VouliWatch z Grecji, European Citizen Action Service (ECAS) i VoteWatch Europe z Brukseli współtworzy platformę, dzięki której wyborcy z Polski i innych krajów europejskich mogą sprawdzić, w jaki sposób głosują poszczególni członkowie PE, a także, jakie poglądy reprezentują kandydaci startujący w przyszłorocznych wyborach. Użytkownicy platformy mogą również wziąć udział w sondzie i dowiedzieć się, którzy z europarlamentarzystów i w jakim stopniu zgadzają się z ich osobistymi poglądami.

W trakcie spotkania, dr Kerry Longhurst z Collegium Civitas, dr hab. Agnieszka Cianciara z Instytutu Studiów Politycznych PAN, Jan Jakub Chromiec z Forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego oraz Magdalena Wnuk z MamPrawoWiedziec.pl rozmawiali m.in. o tym, jakiego rodzaju porządek europejski wyłoni się po 2019 roku, jaka będzie pozycja naszego kraju w nowym parlamencie, z czego wynikają problemy z frekwencją na wyborach i w jaki sposób im zaradzić.

W wystąpieniu końcowym Priscilla Robledo z Riparte il future oraz dr Marek Troszyński z Collegium Civitas przedstawili ideę projektu oraz funkcjonalności YourVoteMatters. Dzięki możliwości udziału w sodzie i wskazania eurodeputowanych o najbardziej zbliżonych poglądach, jak również sprawdzenia, jak głosują poszczególni politycy i ich ugrupowania, wyborcy z całej Europy mogą zdobyć sprawdzone, rzetelne informacje i wyrobić sobie własną opinię odnośnie pracy Europarlamentu, swoich reprezentantów i programów kandydujących polityków.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia i testowania portalu!