„Urodziny” pełne (u)śmiechu. Mamy po 20 lat!

Udostępnij strone

17.11.2017

W piątkowe popołudnie władze i pracownicy uczelni, studenci, a także zaproszeni goście wspólnie świętowali jubileusz 20-lecia Collegium Civitas uczestnicząc w spektaklu „Urodziny”. Sztuka powstała z inicjatywy studentów i słuchaczy UTW tworzących Teatr Collegium Civitas.

Efekt kilkumiesięcznej pracy pod okiem reżysera Marcina Gawła zaskoczył niemal wszystkich widzów.

Po wprowadzeniu w temat urodzin, której towarzyszyła bardzo ciekawa scenografia…

Dacie urodzin przypisuje się wielkie, często magiczne znaczenie. Cykl roczny, wyznaczany porami roku, położeniem gwiazd, obiegiem słońca stał się najbardziej oczywistą miarą czasu, a zrozumienie, że początkiem i końcem cyklu jest takie samo położenie ziemi w stosunku do tych samych gwiazd dało początek wielu wierzeniom, obrzędom i obyczajom. Z czasem przenikanie się kultur sprawiło, że urodziny nabrały wymiaru społecznego, zostały zaakceptowane i wpisały się do społecznych i rodzinnych tradycji.

… rozpoczęła się impreza.

Aktorki w różnym wieku, ale duchowo w jednym – dwudziestolatki, pochodzące z różnych środowisk i regionów przywołały osobiste opowieści swoich 20-tych urodzin. Świetnie dobrana różnorodność postaci i interesujący sposób przedstawienia wspomnień sprawiały, że spektakl parokrotnie przerywały gromkie brawa i śmiech.

Nie zabrakło także urodzinowego tortu.

Dziękujemy reżyserowi, a zarazem autorowi projektu i scenariusza Marcinowi Gawłowi oraz aktorkom: Carmelinie Dimmich, Hannie Hanke Stroińskiej, Zdzisławie Żochowskiej, Alicji Grabce, Annie Krasny, Monice Mydło, Malwinie Smagale i Katarzynie Śmierciak.