Ukraina i Ukraińcy w mediach społecznościowych

Udostępnij strone

28.03.2018

Trudna historia, „Wołyń”, czy konkurencja na rynku pracy? Jakie czynniki w największym stopniu tworzą obraz Ukrainy i Ukraińców wśród polskich internautów? Obszary, które kształtują dyskusję i klimat społeczny wokół tej największej mniejszości narodowej w Polsce zbadał dr Marek Troszyński, socjolog z Collegium Civitas.

 

28 marca br. w trakcie konferencji zorganizowanej przez biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Marek Troszyński przedstawił główne wnioski swojego badania poświęconego wizerunkowi Ukrainy i Ukraińców w polskim internecie. W okresie od grudnia 2016 roku do listopada 2017 roku, naukowiec przeanalizował ponad 1,2 mln wypowiedzi zaczerpniętych z polskich mediów społecznościowych: Facebooka, Twittera, komentarzy pod artykułami w portalach, forów internetowych.

65 proc. wypowiedzi zawierało neutralne lub pozytywne stwierdzenia odnoszące się do Ukrainy i jej obywateli przebywających w Polsce. Autorzy postów opisują Ukraińców jako „normalnych ludzi”, sąsiadów, którzy migrują do Polski, pracują i integrują się z polskim społeczeństwem. Sport (a zwłaszcza piłka nożna i tenis) to obszar, w obrębie którego odnotowano najwięcej pozytywnych ocen i opinii dotyczących ukraińskiej mniejszości narodowej.

Jednak 35 proc. wypowiedzi miało umiarkowanie lub silnie negatywny wydźwięk. Najwięcej tego rodzaju postów dotyczyło kategorii „historia”. Prawie połowa komentarzy dotycząca wydarzeń
i odniesień historycznych miała wrogi, pejoratywny wydźwięk. Zdaniem dr Troszyńskiego jest to niepokojące, ponieważ przy analizie dyskursu internetowego, liczba wypowiedzi negatywnych zazwyczaj nie przekracza 15-20 proc.

 

Dr Troszyński odniósł się również do najnowszych wyników sondaży opublikowanych przez CBOS, które jednoznacznie wskazują na wzrastającą liczbę opinii negatywnych odnoszących się do mniejszości ukraińskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na konieczność rozwijania dialogu społecznego i przeciwdziałania mowie nienawiści pogłębiającej podziały społeczne.