Twój głos ma znaczenie

Udostępnij strone

25.09.2018

25 września w czasie wydarzenia „State of the Union Citizens’ Right” organizowanego przez European Citizen Action Service został oficjalnie zaprezentowany portal internetowy www.yourvotematters.eu.

Ta nowa i innowacyjna strona internetowa stwarza unikalną możliwość na zmniejszenie dystansu pomiędzy obywatelami, obecnymi członkami Parlamentu Europejskiego, kandydatami w wyborach w roku 2019 oraz organizacjami obywatelskimi poprzez dyskusję nad ważnymi dla przyszłości Unii Europejskiej zagadnieniami przed nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Wielojęzyczna platforma przewiduje dedykowany każdemu obecnemu eurodeputowanemu, kandydatom w nadchodzących wyborach oraz organizacjom pozarządowym profil, na którym będą oni mogli ogłaszać swoje polityczne inicjatywy dla przyszłości Unii Europejskiej. Obywatele będą mieli możliwość głosowania na przedstawione propozycje, wspierając wymianę zdań w sprawach, które mają dla nich znaczenie. Na portalu są już zarejestrowane profile wszystkich 751 obecnych członków Parlamentu Europejskiego zawierające m.in. ich polityczne stanowiska w wybranych kwestiach, które przyjmowali głosując w Parlamencie Europejskim przez ostatnie 4 lata.

Dodatkową funkcjonalnością portalu jest gra – quiz, w którym pyta się obywateli o ich opinię w kluczowych 25 sprawach, dając im możliwość odkrycia, który z kandydatów lub partii politycznych będzie najlepiej reprezentować ich poglądy polityczne.

„Platforma ułatwi obywatelom UE zaangażowanie i włączenie się w dyskusje dotyczące spraw bieżących przed wyborami europejskimi w interaktywny i przyjazny dla użytkownika sposób. Egzekwując swoje prawo do politycznego zaangażowania w życie Unii, które jest podstawą europejskiego obywatelstwa, obywatele będą mogli głosować na nowe propozycje polityczne.
To umożliwi decydentom korzystanie z pomysłów obywatelskich na wczesnym etapie tworzenia polityk publicznych. My, inicjatorzy platformy, wierzymy, że organizacje obywatelskie mają ważną rolę do odegrania w tym interaktywnym procesie, to znaczy mają skierować polityków ku obywatelom zamiast czekać na zaistnienie przeciwnego zjawiska” – mówi Assya Kavrakowa, dyrektor wykonawczy ECAS.

Projekt jest wdrożony przez konsorcjum pięciu europejskich organizacji: European Citizen Action Service (ECAS) i VoteWatch z siedzibą w Brukseli, Vouliwatch (Grecja), Collegium Civitas (Polska) i Riparte il futuro (Włochy).

„Nie możemy się doczekać uruchomienia tej platformy i co ważniejsze, umożliwienia naszym użytkownikom korzystania z niej. Internet jest potężnym i dającym wiele możliwości narzędziem w zaawansowanych demokracjach, a Unia Europejska musi zaangażować się w wykorzystywanie Internetu w mądry i prowadzący do prawdziwie demokratycznego uczestnictwa sposób. My odegramy naszą rolę w tym procesie. Otwarcie platformy dla organizacji pozarządowych jest również krokiem w tym kierunku” – mówi Priscilla Robledo, menadżer projektu w Riparte il Futuro.

„YourVoteMatters.eu będzie głównym niezależnym wielojęzycznym centrum informacji o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Otrzymaliśmy już propozycje partnerstwa ze strony Szwedzkiej Agencji dla Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego, która finansuje szwedzką wersję językową oraz znanych mediów takich jak  Politico.eu” – dodaje Doru Frantescu, dyrektor VoteWatch.

Strona internetowa będzie dostępna w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim, polskim, greckim i szwedzkim.

Oficjalna inauguracja odbyła się 25 września w Brukseli, a polskiej publiczności w Warszawie portal zostanie zaprezentowany 12 października, w godz. 11.00-13.00 w trakcie sesji „Twój głos ma znaczenie dla przyszłości Unii Europejskiej“ organizowanej w ramach Warszawskich Spotkań Międzynarodowych http://swiatpodlupa.eu/ w Centrum Kreatywności Targowa i Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 56).