SZKOŁA XXI WIEKU – BEZPIECZEŃSTWO I AKTUALNE ZAGROŻENIA

Udostępnij strone

28.11.2017

We wtorek 28 listopada br. odbyła się konferencja SZKOŁA XXI WIEKU – BEZPIECZEŃSTWO I AKTUALNE ZAGROŻENIA, adresowana  do szeroko rozumianej społeczności szkolnej, a  w szczególności do dyrektorów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, pedagogów szkolnych i psychologów pracujących z młodzieżą. W trakcie sesji tematycznych, prowadzonych przez ekspertów z Collegium Civitas, Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości, Polskich Badań Internetu oraz GIODO, uczestnicy dowiedzieli się m. in. jak w dobie Internetu chronić dane osobowe, jak przygotować nauczycieli i młodzież do możliwych ataków terrorystycznych w placówkach oświatowych, a także, w jaki sposób zapobiegać radykalizowaniu się dzieci i młodzieży.

Każdy z uczestników miał możliwość wzięcia udziału w warsztatach, podczas których – wspólnie ze specjalistami – wypracowywano rozwiązania konkretnych zagadnień z zakresu: radzenia sobie z manipulacją,  stosowaną przez sekty i grupy psycho-manipulacyjne – jak przygotować młodzież, aby potrafiła się obronić; obecności młodzieży w mediach społecznościowych i towarzyszących im zagrożeń – jak edukować i wspierać; radykalizowania się dzieci i młodzieży – w jaki sposób konstruować profesjonalny program profilaktyczny.

Wiedzą i pomysłami podzielili się eksperci z Collegium Civitas: dr Agnieszka Bukowska oraz Grzegorz Cieślak (Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi), dr Marzena Kordaczuk-Wąs z Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości, Anna Miotk, dyrektor ds. komunikacji w firmie Polskie Badania Internetu, oraz Katarzyna Hildebrandt, zastępca dyrektora Departamentu Inspekcji w Biurze GIODO.

Kolejna edycja konferencji już na wiosnę!