Summer School 2019

Udostępnij strone

10.08.2019

Od końca maja do początku sierpnia w Collegium Civitas po raz kolejny realizowany był program Summer School. 44 studentów z USA odwiedziło Warszawę, aby wziąć udział w pięciu kursach tematycznych poświęconych bezpieczeństwu i historii.

W tym roku Collegium Civitas zorganizowało następujące kursy: “Security Issues in Central and Eastern Europe”, “CEE: Road to Democracy”, “Terrorism and Hybrid Warfare” pod patronatem Centrum Badań nad Terroryzmem, “Between Hitler and Stalin” zorganizowane we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie i “Jewish Heritage”.

Studenci Summer School w Collegium Civitas przyjechali do Warszawy z różnych amerykańskich uniwersytetów, w tym: University of Texas, University of Texas El Paso, University of Pittsburgh, University of Tennessee, Stetson University, Eckerd College, University of South Carolina, Miami University, Union College.

W trakcie zajęć z doświadczonymi ekspertami, naukowcami i praktykami, studenci mieli okazję przedyskutować pomysły, zadać ważne pytania i nawiązać kontakty, przydatne także po zakończeniu programu.

Uczestnicy kursu “Jewish Heritage” mieli wyjątkową okazję spotkać się ze świadkami historii. Ogromnym zaszczytem była dla nas możliwość goszczenia w Collegium Civitas Pana Mariana Turskiego, ocalałego z Holokaustu, wieloletniego dziennikarza tygodnika „Polityka”, oraz Pani Stanisławy Roztropowicz – jednej ze Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Podczas kursów, które odbyły się w czerwcu, kiedy świętowaliśmy w Polsce 30. rocznicy upadku komunizmu, uczestnicy mieli okazję poznać: Grażyną Staniszewską – byłą reprezentantkę w polskim i europejskim parlamencie oraz liderkę Solidarności na Podbeskidziu, prof. Leszka Balcerowicza – autora polskich reform gospodarczych z 1989 r., byłego ambasadora USA w Polsce – Stephena D. Mulla, byłego ministra obrony i rzecznika Solidarności – dr Janusza Onyszkiewicza, szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 2010-2015 oraz jednego z członków Solidarności – Jacka Michałowskiego, dr Almę Kadragic – amerykańską dziennikarkę, która kierował warszawskim biurem ABC News w latach 80.

Dyrektor Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Pani Renata Koźlicka-Glińska, przedstawiła inicjatywy mające na celu dzielenie się polskimi doświadczeniami z różnych aspektów transformacji z partnerami z Europy Wschodniej, Południowego Kaukazu i Azji Środkowej. Z kolei legendarny polski muzyk, Zbigniew Hołdys, rozmawiał ze studentami na temat roli muzyki rockowej w czasach komunizmu i walki z cenzurą.

Program Szkoły Letniej został skonstruowany tak, aby studenci mieli okazję dobrze poznać polską kulturę dzięki wcześniej zorganizowanym wizytom w muzeach i instytutach kultury, koncertom, a także starannie zaplanowanym wyjazdom edukacyjnym do Krakowa i Gdańska. Ponadto uczestnicy odwiedzili Berlin, gdzie dowiedzieli się więcej o historii zimnej wojny, a 1 sierpnia uczestniczyli w obchodach 75. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Każdy kurs trwa 3 tygodnie, a większość z 44 uczestników przyjechała do Collegium Civitas na dwa kolejne kursy. Program zakończył się 3 sierpnia, ale 11 studentów zostało w Warszawie trochę dłużej, realizując staże w Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas i Muzeum POLIN. Rezultatem stażu w Centrum Badań nad Terroryzmem będzie publikacja drugiej część książki “Security and Society in the Information Age”, zawierająca artykuły napisane przez stażystów i ekspertów w kwestiach bezpieczeństwa. Część pierwszą (z roku 2018) można pobrać tutaj: Security_and_Society_in_the_Information_Age.

Więcej informacji na temat programu szkoły “Security and Society in the Information Age” można znaleźć na stronie: www.securityandsociety.org