Prof. Andrzej Friszke nagrodzony za książkę „Sprawa Jedenastu”

Udostępnij strone

03.12.2018

Specjalizujący się w zakresie historii najnowszej prof. Andrzej Friszke otrzymał nagrodę za książkę „Sprawa Jedenastu. Uwięzienie przywódców NSZZ +Solidarność+ i KSS +KOR+ 1981-1984”. To historia czołowej grupy polskich opozycjonistów, wobec których w pierwszej połowie lat 80. prowadzono największą sprawę karną w PRL po 1956 roku. „Sprawa jedenastu” wywarła wpływ na relacje z ZSRR, Kościołem, Zachodem. Decydowali w niej tak naprawdę nie sędziowie, lecz I sekretarz KC PZPR i jego otoczenie polityczne, chcący odzyskać kontrolę nad państwem.

Jak podkreślono na niedzielnej gali, publikacja historyka to „wspaniały obraz zmagań reżimu, wyposażonego we wszystkie instrumenty władzy, z przeciwnikiem, na pozór stojącym na przegranej pozycji”.

– Starałem się w tej książce opowiedzieć prawdę – o czasach minionych, o próbach charakterów, które przechodzili Polacy i o tym, co było konsekwencją tego wszystkiego, czyli o zwycięstwie wolności w Polsce. Ten proces, do którego przecież nie doszło, te trzy lata więzienia przedstawicieli opozycji, to była próba, zarówno dla więźniów, jak i świadków. Udało im się ich moralność obronić i obronić jednocześnie honor „Solidarności” – powiedział w przemówieniu laureat.

Ufundowane przez Uniwersytet Łódzki wyróżnienie w wysokości 50 tys. zł wręczono w niedzielę w Filharmonii Łódzkiej.

Źródło i więcej informacji