Staże dla studentów CC w Fundacji Court Watch

Udostępnij strone

06.04.2018

Myślisz o ścieżce kariery związanej z sądownictwem, orzecznictwem, pracą w instytucjach państwowych i organizacjach pozarządowych? Skorzystaj z szansy i zgłoś się do udziału w projektach Court Watch.

29 marca br. Collegium Civitas i Fundacja Court Watch Polska podpisali umowę o współpracy w zakresie organizacji programu praktyk dla studentów uczelni.

W ramach fundacyjnego programu badań i analiz,  studenci będą porównywać systemy prawne w różnych krajach i przygotowywać rekomendacje dla decydentów. Organizacja zapewnia opiekę mentora oraz pracowników fundacji, jak również pomaga w znalezieniu zakwaterowania w Toruniu, gdzie odbywają się praktyki. Oczekiwany czas pracy stażystów wynosi od 20 do 40 godzin tygodniowo przez okres minimum 1 miesiąca, optymalnie od 3 do 6 miesięcy. Oferta skierowana jest do osób posługujących się biegle językiem angielskim, znajomość języka polskiego nie jest wymagana. Mile widziane osoby ze znajomością także innych języków obcych.

Program „Obywatelski Monitoring Sądów” realizowany na terenie całej Polski, jest jedną z najważniejszych inicjatyw strażniczych w kraju i prawdopodobnie największym badaniem dotyczącym sali sądowej. Od 2010 roku współpracownicy Fundacji dokonali ponad 35 tysięcy obserwacji rozpraw sądowych poprzez udział w sprawach karnych, cywilnych i innych oraz przeprowadzili około 4 tysięcy obserwacji budynków sądów. Udział w szkoleniach i badaniu w charakterze obserwatora umożliwi studentom Collegium Civitas zdobycie wiedzy o działaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz wykształci umiejętność ewaluacji przebiegu posiedzeń sądowych.

– Od dłuższego czasu obserwuję działalność Fundacji Court Watch i jestem pod wrażeniem nie tylko ich merytorycznego przygotowania, ale przede wszystkim praktycznego podejścia do rozwiązania problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości. Najważniejszą zaletą tych praktyk jest ich niewątpliwie twórczy charakter. Dla naszych studentów anglojęzycznych będą stanowiły niezwykłą szansę zapoznania się z funkcjonowaniem polskiego sądownictwa – powiedziała dr Anna Matczak, kierownik specjalności Transnational Criminology and Cyberscurity i Criminal Justice w Collegium Civitas.

Fundacja Court Watch Polska jest jedną z najbardziej wpływowych i rozpoznawalnych organizacji strażniczych i think-tanków w Polsce. Jej misją jest uczynienie polskiego wymiaru sprawiedliwości transparentnym, efektywnym i przystępnym dla obywateli. Od 2010 r. badania prowadzone przez Fundację dostarczają cennej i szeroko dyskutowanej wiedzy na temat funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości. Fundacja szkoli organizacje obywatelskie w innych krajach w zakresie monitoringu sądów, crowdsourcingu oraz badań społeczno-prawnych.

Osoby zainteresowane udziałem w praktykach mogą zgłaszać się do Izabeli Manuszewskiej, e-mail: i.manuszewska@courtwatch.pl