Spojrzenia na terroryzm: Terroryzm w literaturze

Udostępnij strone

08.12.2017

Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas (CBnT CC)  we współpracy z Domem Spotkań z Historią (DSH) zorganizowało kolejne seminarium , tym razem poświęcone tematowi „Terroryzm w literaturze”. Seminarium odbyło się 8 grudnia 217 r. i było częścią interdyscyplinarnego cyklu „Spojrzenia na terroryzm”.

Cykl ma na celu przybliżenie historii terroryzmu oraz pokazanie jego złożoności z perspektywy różnych nauk: ekonomii, politologii, nauk o bezpieczeństwie, medioznawstwa, literaturoznawstwa, socjologii i psychologii. Spotkania stanowią okazję do dyskusji o ewolucji terroryzmu i analogiach pomiędzy wydarzeniami XX wieku a współczesnymi wyzwaniami. Grudniowe seminarium zostałopoświęcone literackim obrazom terroryzmu.

Czy literatura konkuruje z mediami w wyjaśnianiu zjawiska terroryzmu opinii publicznej? Dlaczego Czytelnicy interesują się terroryzmem? Czy terroryści zostali dyżurnymi „czarnymi charakterami” powieści sensacyjnych? I wreszcie, czy terroryzm stał się fenomenem popkulturowym i jak wyjaśnić zjawisko popkulturowej mitologizacji terrorystów lewicowych działających w latach 70. i 80.?

Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczestnicy panelu dyskusyjnego: pisarz Marcin Ciszewski, autor licznych powieści sensacyjnych m.in. „Upał”, „Wiatr”, „Gliniarz”, Wojciech Lada, pisarz i dziennikarz, autor wielu publikacji, wśród nich książki „Polscy terroryści”, dr Katarzyna Maniszewska z Centrum Badań nad Terroryzmem, ekspert ds. bezpieczeństwa oraz literaturoznawca oraz Paulina Piasecka, zastępca dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem. Po dyskusji panelowej eksperci odpowiadali na pytania od publiczności.

Kolejne spotkanie z cyklu „Spojrzenia na terroryzm” 26 stycznia. Temat: „Terroryzm największym zagrożeniem bezpieczeństwa”.