Reżyser „Wołynia” Wojciech Smarzowski w Collegium Civitas!

Udostępnij strone

21.10.2016

W Collegium Civitas nie boimy się trudnych tematów, dlatego we wtorek 18 października w barze Studio Katedra Dziennikarstwa Collegium Civitas pod kierownictwem red. Jacka Żakowskiego zorganizowała pierwsze spotkanie z cyklu REDAKCJA pt. Polacy, Ukraińcy, „Wołyń”. Tematem spotkania była dyskusja o tym jak film Wojciecha Smarzowskiego wpłynie na wyobraźnię historyczną i jak zostanie odebrany w obu krajach, czy wpłynie na nasze wzajemne stosunki? Gościem specjalnym spotkania był reżyser Wojciech Smarzowski.

Gościem specjalnym pierwszej REDAKCJI był Wojciech Smarzowski, polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, operator filmowy. Tematem przewodnim były relacje polsko – ukraińskie widziane przez pryzmat trudnej historii obu narodów. Punktem wyjścia dyskusji był odbiór najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego pt. „Wołyń”, który wzbudza wiele emocji w Polsce i na Ukrainie.

Dyskusja podczas spotkania była gorąca. Temat rzezi wołyńskiej wzbudza do dziś wiele emocji z wielu powodów, również dlatego, że przez wiele lat był tematem zakazanym i do dziś dla wielu zarówno Polaków jak i Ukraińców jest tematem zupełnie nowym. Tym bardziej należy docenić odwagę twórcy, który poświęcił na kilka lat życia temu projektowi. W spotkaniu uczestniczyło wielu obywateli z Ukrainy, w szczególności studentów Collegium Civitas, który z dużą otwartością konfrontowali się z trudnym również dla nich tematem.

Wielogodzinna dyskusja nie mogła wyczerpać tak trudnego i obszernego tematu, jednak dla większości zgromadzonych coraz wyraźniej rysował się wniosek, że porozumienie można budować przede wszystkim w oparciu o prawdę historyczną i fakty, zachowując jednocześnie poszanowanie odmiennych ocen tam gdzie dotyczy to sfery uczuć i emocji.

Patrząc z perspektywy historii powojennej nie można zapominać o tym jak duży wpływ na nasze postrzeganie tego tematu miało wieloletnie unikanie jego w edukacji zarówno Polaków jak i Ukraińców. Tak trudne tematy wymagają wyciszenia emocji, które może nastąpić po tym kiedy prawda zostanie jasno opisana przez historyków i przejdzie już do powszechnej świadomości społecznej. W dużej mierze dzięki Wojciechowi Smarzowskiemu dzieje się to dopiero dzisiaj.

Wielu obecnych wyrażało przekonanie, że film Wojciecha Smarzowskiego to najważniejszy polski film dekady.

Wśród zaproszonych ekspertów oprócz reżysera pojawili się m. in. prof. Michał Komar (pisarz, publicysta, profesor w Collegium Civitas i zastępca kierownika katedry Dziennikarstwa) oraz dr Karolina Wigura (szefowa działu politycznego „Kultury Liberalnej”). Na spotkaniu licznie obecni byli wykładowcy, studenci i absolwenci Collegium Civitas. Moderatorem spotkania był Łukasz Głombicki, absolwent kierunku dziennikarstwa Collegium Civitas, obecnie online manager w National Geographic.

Organizatorzy zadbali również o osoby, które nie mogły przyjść na pierwsze spotkanie. Na profilu Nowe media i dziennikarstwo Collegium Civitas pojawiła się relacja na żywo, która jest cały czas dostępna. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych przebiegiem pierwszej debaty do odwiedzenia Facebooka i obejrzenie spotkania w całości tutaj.

Zapraszamy również do zapoznania się z krótką relacją tygodnika Polityka.

REDAKCJA to cykl spotkań organizowanych przez studentów i absolwentów kierunku Dziennikarstwo i nowe media Collegium Civitas. Podczas spotkań uczestnicy uczą się od najlepszych praktyków jak rozumieć i opowiadać świat poznając zarówno aspekty warsztatu pracy nowoczesnego dziennikarza jak i zagadnienia odpowiedzialności i etyki towarzyszące każdemu twórcy i uczestnikowi debaty publicznej. Powstanie REDAKCJI jest wyrazem przekonania organizatorów, że jakość dziennikarstwa to jedno z najważniejszych wyzwań mediów przyszłości. Spotkania mają mieć charakter otwartej dla każdego chcącego zabrać głos dyskusji.