Podsumowanie kampanii w USA

Udostępnij strone

09.11.2016

9 listopada wszyscy obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Wielu przecierało oczy ze zdumienia po wygranej Donalnda Trumpa, a inni odetchnęli z ulgą. Tuż przed wyborami Katedra Dziennikarstwa Collegium Civitas, którą kieruje red. Jacek Żakowski zorganizowała drugą z cyklu „Redakcja” debatę podsumowującą zmagania Trump – Clinton. Prowadzącym spotkanie był Łukasz Głombicki, absolwent dziennikarstwa Collegium Civitas.

Na wieczór 8 listopada katedra Dziennikarstwa Collegium Civitas zaprosiła wykładowcę naszej uczelni, amerykanistę prof. Bohdana Szklarskiego, dziennikarkę p. Joannę Berendt z New York Times oraz przedstawicieli obu partii – ze strony demokratów obecny był p. David DeBenedetti, republikanów reprezentował p. Nicholas Siekierski. Profesor Szklarski studził emocje kładąc nacisk na przedstawienie faktów, które mają kształtują światową politykę. Zwracał uwagę, że na dobrych stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi zależy większości państw, bez względu na to, kto zostanie prezydentem. A prawdziwe oblicze zwycięskiego kandydata poznamy dopiero po zaprzysiężeniu, czyli w drugiej połowie stycznia przyszłego roku. Do tego czasu możemy wypunktować sobie wszystkie obietnice, które padły podczas kampanii i zastanowić się czy rzeczywiście kandydat w kampanii obiecywał je mając w planie ich realizację. Polonia w USA usłyszała kilkukrotnie od kandydata Republikanów, że już w pierwszych tygodniach swojego urzędowania zniesie on wizy dla Polaków. Tę obietnicę będzie można zweryfikować już wiosną 2017.

Zebrani goście omawiali zalety i wady obu kandydatów na najwyższy urząd w USA. Ciekawym zabiegiem przeprowadzonym przez prowadzącego Łukasza Głombickiego z National Geographic było zadanie pytania z czym kojarzą się obecnym nazwiska kandydatów – Trump i Clinton.

Podobnie, jak przy pierwszym spotkaniu z cyklu „Redakcja” licznie dopisali studenci i absolwenci Collegium Civitas. Przy stole zasiadł również absolwent Collegium Civitas Karol Cichocki, który jest jest pół-Amerykaninem. Ze swojej unikatowej perspektywy opowiadał jak może wyglądać świat po wyborach.

Dla wszystkich, którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu osobiście, Katedra Dziennikarstwa Collegium Civitas przygotowała transmisję na żywo na swoim profilu Facebookowym Nowe media i dziennikarstwo Collegium Civitas. Nagranie jest cały czas dostępne – link. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia całej debaty, której inicjatorem jest kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas red. Jacek Żakowski we współpracy z prowadzącym działalność kulturalną Barem Studio.

REDAKCJA to cykl spotkań organizowanych przez studentów i absolwentów kierunku Dziennikarstwo i nowe media Collegium Civitas. Podczas spotkań uczestnicy uczą się od najlepszych praktyków jak rozumieć i opowiadać świat poznając zarówno aspekty warsztatu pracy nowoczesnego dziennikarza jak i zagadnienia odpowiedzialności i etyki towarzyszące każdemu twórcy i uczestnikowi debaty publicznej. Powstanie REDAKCJI jest wyrazem przekonania organizatorów, że jakość dziennikarstwa to jedno z najważniejszych wyzwań mediów przyszłości. Spotkania mają charakter otwartej dla każdego dyskusji.

 

Fotorelację przygotowała studentka Collegium Civitas Sofii Zak.