Pan Stefan Kabat laureatem XX edycji Konkursu im. J. J. Lipskiego

Udostępnij strone

29.06.2015

Uroczystość rozdania nagród XX edycji Konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego odbyła się 25 czerwca w sali im. Adama Mickiewicza w Pałacu Staszica na Nowym Świecie 72 w Warszawie. Praca magisterska Pana Stefana Kabata, obroniona w Collegium Civitas, została wyróżniona nagrodą w konkursie im. Jana Józefa Lipskiego organizowanym przez fundację Otwarta Rzeczpospolita.
Student Collegium Civitas otrzymał Nagrodę II Stopnia za pracę pt: „Od pierwszego numeru do pierwszych wyborów. Środowisko „Dziś i Jutro” w latach 1945-47”, a promotorem był prof. dr hab. Andrzej Friszke.

Konkurs prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego zorganizowany dla upamiętnienia postaci Patrona w celu wspierania wybijających się studentów kierunków humanistycznych i społecznych oraz ułatwienia im startu w świecie nauki.

Jan Józef Lipski, badacz literatury, zasługuje na pamięć ze względu na wyjątkowe dokonania w kształtowaniu naszej świadomości społecznej i obywatelskiej oraz swoją działalność w opozycji demokratycznej naszego kraju. Organizatorzy przekonani są, że wyróżnianie młodych ludzi, podejmujących w swoich pracach problemy humanistyki i wykazujących wrażliwość na kwestie społeczne, jest ważne dla nas wszystkich.

Pierwszą edycję konkursu ogłoszono w 1995 roku z inicjatywy Zbigniewa Bujaka, a jego organizacją zajmowało się Towarzystwo Demokratyczno-Społeczne. Od 2002 roku obowiązki te przejęło Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita.

Przedmiotem konkursu są prace z obszaru humanistyki i nauk  społecznych od XIX w. do współczesności, których tematyka jest bliska zainteresowaniom badawczym i aktywności społecznej Patrona konkursu, a zwłaszcza:

  • Historia i teoria literatury,
  • Wiedza o współczesnej kulturze,
  • Varsaviana,
  • Historia najnowsza,
  • Społeczeństwo i polityka. Dyskryminacja i tolerancja, stereotypy – aspekty kulturowe, psychologiczne, językowe.

Lista laureatów XX edycji konkursu: http://www.otwarta.org/lista-laureatow-xx-edycji-konkursu-im-j-j-lipskiego/

 

Serdecznie gratulujemy Panu Stefanowi Kabatowi.

 

Collegium Civitas – więcej niż studia!

Stefan Kabat

_MG_7102 _MG_7132

Fot. Otwarta Rzeczpospolita