Olimpiada Cyfrowa w Collegium Civitas

Udostępnij strone

21.04.2017

21 kwietnia br. w Collegium Civitas licealiści z całej Polski sprawdzali swoje kompetencje w zakresie rozumienia współczesnych mediów.

Celem Olimpiady Cyfrowej, zorganizowanej przez Fundację Nowoczesna Polska we współpracy z Collegium Civitas – głównym partnerem merytorycznym przedsięwzięcia, było kształtowanie świadomych użytkowników mediów, którzy w sposób przemyślany tworzą wizerunek i relacje, przestrzegają standardów etycznych oraz dbają o swoje bezpieczeństwo w sieci.

Olimpiada składała się z 3 etapów: testu on-line, projektu medialnego oraz zawodów finałowych, a zmagania uczestników i uczestniczek oceniane były przez Komitet Główny. Przed uczniami i uczennicami postawiono zadania sprawdzające wiedzę i umiejętności cyfrowe i medialne z różnych obszarów, takich jak korzystanie z informacji, język mediów, etyka i wartości czy ekonomiczne aspekty działania mediów. Motywem przewodnim I edycji Olimpiady były kompetencje cyfrowe. Skupiano się więc m.in. na umiejętnym korzystaniu z oprogramowania, obsłudze komputerów i higienie podczas pracy z nimi, a także sprawności logicznego i algorytmicznego myślenia.

Planując tegoroczną Olimpiadę, postanowiliśmy skoncentrować się na kompetencjach cyfrowych uczestników. Pierwszy etap ukończyło ponad 1700 osób, co potwierdza, że nasza inicjatywa odpowiada na realne zapotrzebowanie młodzieży w zakresie użytkowania i rozumienia współczesnych mediów. ”– powiedział Jarosław Lipszyc, Prezes Fundacji Nowoczesna Polska.

Laureatka I miejsca – Weronika Stelmaszak z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie – otrzymała bezpłatny rok studiów na wybranym przez siebie kierunku w Collegium Civitas oraz zestaw gadżetów elektronicznych.