Czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji będą bezpieczne?

Udostępnij strone

13.06.2018

W dniu 13 czerwca Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas zorganizowało we współpracy z Instytut Bezpieczeństwa Rescon debatę ekspercką pt. „Czy Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji będą bezpieczne?”.

W debacie udział wzięli Roman Kosecki, Przemysław Iwańczyk, Maciej Karczyński, Andrzej Mroczek i Krzysztof Liedel, a poprowadził ją Jerzy Smolinski.

Uczestnicy debaty rozmawiali o najpoważniejszych zagrożeniach, jakie mogą towarzyszyć Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej. Wśród nich wskazali na takie, jak międzynarodowy terroryzm (tak w kontekście konfliktu rosyjsko-czeczeńskiego, jak i gróźb ze strony ISIS), cyberzagrożenia, czy nawet wybryki chuligańskie. Podkreślili, że biorąc pod uwagę skalę imprezy oraz liczbę osób, które przebywać będą na stadionach, w strefach kibica, czy środkach transportu, nie tylko samo zagrożenie, ale i bezpośrednia groźba jego wystąpienia, skutkująca wybuchem powszechnej paniki, mogą spowodować trudne do opanowania skutki.

Odnotowali także, że rozmawiając o bezpieczeństwie i powstrzymywaniu zagrożeń podczas takiej imprezy warto zwracać uwagę zwłaszcza na miejsca zgromadzeń nie będące elementami infrastrukturalnymi mistrzostw, czyli te, w wypadku których stosunkowo słabsze – niż w wypadku samych stadionów czy miejsc przebywania kadr narodowych – środki ochronne mogą sprawić, że staną się atrakcyjnymi celami dla potencjalnych napastników.

Zaznaczyli jednocześnie, że biorąc pod uwagę warunki organizacyjno-prawne, jak i olbrzymi zakres uprawnień rosyjskich służb bezpieczeństwa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Federacja Rosyjska minimalizować będzie wszelkie zagrożenia, reagując – a także działając prewencyjnie – w sposób, który nie we wszystkich innych państwach byłby akceptowalny.