Marius Gudonis z Collegium Civitas otrzymał odznaczenie od Światowego Związku Żołnierzy AK.

Udostępnij strone

02.01.2017

19 grudnia 2016 r. w Warszawie w budynku PAST-y wykładowca Collegium Civitas Marius Gudonis otrzymał odznaczenie od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odznaczenie zostało wręczone za użyczenie głosu lektorskiego po angielsku potrzebnego do stworzenia nowatorskiej gry miejskiej przy współpracy z ZTM Warszawa.

patriotryczna-gra-komunikacyjnaPodczas ceremonii wręczenia odznaczenia nie zabrakło Rektora Collegium Civitas prof. Stanisława Mocka, który serdecznie gratulował odznaczonemu. Order został przyznany za wykorzystanie głosu w opisach miejsc pamięci na tabliczkach QR w języku angielskim w Patriotycznej Grze Komunikacyjnej. Polega ona na zwiedzaniu transportem miejskim Miejsc Pamięci Armii Krajowej. Tuż przed wręczeniem odznaczenia 15 grudnia 2016 r. zakończyła się pierwsza edycja gry, a tym samym rozpoczęła się już druga edycja.

Marius Gudonis jest socjologiem i obecnym doktorantem w Collegium Civitas. Specjalizuje się we współczesnej historii Polski i Żydów aszkenazyjskich, a także w ruchach antypluralistycznych. Jego publikacje obejmują „Wyszczególnienie: nowa polska tożsamość żydowska i nowy zakres analizy” (New Jewish Identities, CEU Press, 2003) oraz „Konstruowanie tożsamości żydowskiej w postkomunistycznej Polsce” (EEJA, 2001). W uzupełnieniu do swoich zajęć akademickich m. in. pracował jako kierownik w projekcie UNESCO – Zarządzanie przemianami społecznymi (program MOST). Był nauczycielem językowym (TEFL / ESP) w Université Paris Descartes i konsultantem komunikacji z dziedziny historii dla Muzeum Powstania Warszawskiego. Marius Gudonis włada 4 językami: angielskim, francuskim, polskim i hiszpańskim. Jego najnowsza publikacja to tłumaczenie twórczości zmarłego Władysława Bartoszewskiego pt. „O Żegocie: relacja poufna sprzed półwieku (Żegota: A Confidential Report from Half a Century Ago).

Panu Mariusowi Gudonisowi serdecznie gratulujemy odznaczenia a wszystkim życzymy miłej zabawy przy odnajdywaniu Miejsc Pamięci Armii Krajowej za pośrednictwem ZTM.

Zapraszamy do obejrzenie poniżej fotorelacji przygotowanej przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz do krótkiej relacji w TVP Warszawa.

Film: http://armiakrajowa.org.pl/tabliczki/kurierwarszawski/

Fotorelacja ze strony www.armiakrajowa.org.pl:

Marius Gudonis

fot. S.K

 Od lewej: Leszek Żukowski, Wiesław Witek, Halina Rakowska, Marek Cieciura, Maciej Rayzacher, Marius Gudonis

 Od lewej: Leszek Żukowski, Wiesław Witek, Halina Rakowska, Marek Cieciura, Maciej Rayzacher, Marius Gudonis

  fot. ZTM

 Gra jest dostępna na stronie