Magia Świąt w Collegium Civitas

Udostępnij strone

22.12.2017

W dniach 16-21 grudnia, zanim rozjechaliśmy się do naszych domów, do Bliskich i Przyjaciół, w Collegium Civitas zapanowała świąteczna atmosfera. Były prezenty, smakołyki, zapach cynamonu i goździków, wspólne przygotowywanie świątecznych ozdób i dużo radości.

Studenci i pracownicy wzięli udział w quizie z nagrodami. Pytania były naprawdę trudne, ale przy okazji można było dowiedzieć się m.in. w jakim kraju św. Mikołaj przychodzi jako pastuch w czapce z lisa i z batem w ręku*; co jest uważane za najlepszy prezent w Japonii na Nowy Rok (wybór: grabie, woreczek z ryżem, lampion, wachlarz)**; w jakim kraju narodziła się tradycja dekorowania choinki***. Wyświetlony został film „Expres polarny”, z którego dochód za bilety został przeznaczony na wsparcie działalności hospicjum onkologicznego św. Krzysztofa. Była także loteria świąteczna, ręczne robienie kartek i upominków świątecznych, turniej piłkarzyków, gry planszowe, zdjęcia ze św. Mikołajem, a także prawdziwa uczta świąteczna, podczas której można było skosztować regionalnych potraw z różnych stron świata, z których pochodzą nasi studenci.

Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów – organizacji studenckich i Centrum Karier CC – w tym szczególnym czasie zgromadziliśmy się wszyscy, a właściwa Świętom Bożego Narodzenia atmosfera ciepła i pokoju ugruntowała nasze serdeczne więzi i wzajemną życzliwość.

——————–

Odpowiedzi do pytań z quizu

* Nowy Rok w Mongolii jest świętowany razem ze świętem hodowli zwierząt, dlatego tam św. Mikołaj (Uwlin Uwgum) wygląda w ten sposób.

** W Japonii grabie są uważane za najlepszy z noworocznych talizmanów. Japończycy uważają, że koniecznie muszą mieć grabie, by mieć czym zagrabiać szczęście w nowym roku.

*** Tradycja choinek narodziła się w Alzacji (Niemcy). Drzewka ubierano ozdobami z papieru i jabłkami (nawiązanie do rajskiego drzewa).