Kolejna faza budowania muru w miejscowości Beit Jala

Udostępnij strone

21.08.2015

Pani Doktor Paulina Codogni obecnie przebywa w  Palestynie, gdzie zbiera materiały do książki na temat oporu bez przemocy, zwłaszcza w odniesieniu do muru budowanego przez Izrael na Zachodnim Brzegu Jordanu. Celem wyjazdu jest także zebranie materiałów do wystawy fotografii, która planowana jest na październik.

 

W drugiej połowie sierpnia wojsko izraelskie przystąpiło do kolejnej fazy budowy muru w okolicy Bethlejem, a dokładnie w miejscowości Beit Jala, co w języku aramejskim oznacza „dywan z trawy”.  Jest ona położona na zboczu skierowanym w kierunku Beltejem, z tyłu pozostawiając Jerozolimę. Beit Jala straciło już część swoich ziem na rzecz osiedli żydowskich – Har Homa, Gilo i Gival HaMatos. Znając zamiary armii mieszkańcy odwołali się wcześniej do Sądu Najwyższego Izraela i ten polecił zmianę planowanej trasy muru, jednak nie zostało to zrealizowane.

17 VIII buldożery wykorzeniły kilkadiesiąt drzewek oliwnych, które pochodziły z czasów, kiedy Rzym panował nad tym terytorium.

Dzień później 18 VIII – z tego dnia pochodzi poniższe nagranie z 8.30 rano. W miejscu tym zorganizowano uroczystość religijną z udziałem duchownych grekokatolickich, ale także księdza katolickiego. (Widoczni na filmie po prawej stronie.)

Na nagraniu widok z niedokończonego budynku na miejsce wykorzenienia i gromadzących się na uroczystość ludzi.

 

Materiały przygotowała dr Paulina Codogni.