„Jedna minuta.2019” – wartości w kosmosie

Udostępnij strone

25.06.2019

14 czerwca 2019 odbyła się premiera kolejnego spektaklu Teatru Collegium Civitas. Spektakl pt. „Jedna minuta.2019” w reż. Agnieszki Korytkowskiej wystawili wspólnie studenci Collegium Civitas i ASP. Premiera połączona była ze startem Akademii Otwartej 2019 – wystawy podsumowującej rok akademicki w ASP.

Spektakl „Jedna minuta. 2019” jest wynikiem kilkutygodniowej zespołowej pracy studentów Collegium Civitas i ASP pod opieką dr Agnieszki Korytkowskiej i kompozytorki Uli Kisiel-Pańko. Jak mówi reżyserka: – Było to spotkanie ludzi z kilkunastu krajów i kultur (Białorusi, Chin, Francji, Indii, Kazachstanu, Kenii, Nepalu, Polski, Rosji, Turcji, Ukrainy, Wenezueli).

Zadali sobie oni pytanie, co mogłoby być wspólnym przekazem naszej cywilizacji, który można byłoby wysłać w kosmos jako przesłanie. Pokaz i wystawa, które towarzyszyły spektaklowi, symbolicznie go rozpoczynając, zainspirowane były istniejącą recenzją nieistniejącej książki.

Stanisław Lem napisał kiedyś, że gdyby powstała książka opisująca minutę z życia ludzkości, jej autor z pewnością dostałaby Nagrodę Nobla. Nick Montfort podjął się tego ryzyka i przy pomocy języka programowania PYTON napisał książkę pt. Zegar światowy. Nobla jeszcze nie dostał, ale zainspirował studentów do pytań o uniwersalne wartości.

Zdjęcia dzięki uprzejmości ASP. Wszystkie fot.: K. Błesznowska-Korniłowicz.