Inny punkt widzenia prof. Jana Pakulskiego

11.06.2015

Profesor wizytujący w Collegium Civitas Jan Pakulski był gościem red. Grzegorza Miecugowa wykładowcy Collegium Civitas w programie „Inny punkt widzenia”.

W rozmowie prof. Jan Pakulski podkreśla osiągnięcia polskiej transformacji. Wskazuje, że zmiany, które z jego perspektywy są tak widoczne, dla mieszkańców kraju skupionych na sprawach bieżących, nie przedstawiają takiej wartości jak powinny.

Profesor dostrzega olbrzymi skok cywilizacyjny oraz relatywnie dobre umiejscowienie naszego kraju. Na pytanie: jak wygląda świat z perspektywy Tasmanii? – odpowiada wyliczając olbrzymie wyzwania, przed którymi stoją nie tylko Polacy, ale cały współczesny świat. Następuje koniec porządku, który został ustalony w połowie ubiegłego wieku, po zakończeniu II Wojny Światowej. Pierwszym takim zagrożeniem jest kryzys demograficzny. Grozi on wg niego zresztą wszystkim państwom europejskim. Podkreśla, że trzeba reagować na niego już teraz, a nie kiedy ujawni się on w całym swoim dramatyzmie.

Prof. Pakulski porusza również wątek kryzysu finansowego, wojny walutowej i ciągłego zadłużania się państw. Odnosi te kwestie do Polski – gdzie ściśle z nimi jest powiązany ruch Kukiza i wskazuje na podobne ruchy w całej Europie. Wyjaśnia, jak niebezpieczne jest przesuwanie obciążeń na następne pokolenia, które mogą po raz pierwszy mieć niższą stopę życiową niż ich rodzice.

Profesor dość krytycznie ocenia obecną sytuację polityczną. Przestrzega przed demagogią bez pokryć. Według niego Ruch Pawła Kukiza jest wyrazem niepokoju pokoleniowego. Zew osób, które otrzymują na swoje barki zbyt wielkie obciążenie. Dla tych ludzi państwo przestaje być punktem odniesienia. Żyjąc w czasie globalizacji, skutek decyzji z drugiego końca świata jest odczuwalny tutaj, w Polsce. Tymczasem demagogia przyciąga młodych wyborców, którzy nie chcą zrozumieć, że karmi się ich obietnicami bez pokrycia.

Jan Pakulski, MA (UW), PhD (ANU), ASSA, Professor Emeritus, University of Tasmania, Profesor Wizytujący w Collegium Civitas, autor i współautor 10 książek i ponad 120 innych publikacji naukowych na temat elit władzy, demokratyzacji, ruchów społecznych, nierówności, wielokulturowości oraz zmian społecznych. Ostatnie książki to: J. Pakulski & B. Tranter (2015) The Decline of Political Leadership in Australia (Palgrave/Macmillan); M. Killingswortt, M. Sussex, & J. Pakulski (2015, eds) Violence and the State (Manchester UP); J. Pakulski & A. Korosenyi (2012) Toward Leader Democracy (Anthem).

Grzegorz Miecugow, dziennikarz radiowy i telewizyjny, szef zespołu wydawców w TVN24, gdzie prowadzi następujące programy: „Studio24”, „Szkło kontaktowe”, „Inny punkt widzenia” i „Cały ten świat”. Były prezenter i wydawca programu informacyjnego „Wiadomości” w programie pierwszym TVP, a także sprawozdawca parlamentarny. Były dyrektor działu informacji i współtwórca programu informacyjnego „Fakty” w TVN. Były doradca Centrum Informacji Europejskiej ds. propagowania w mediach integracji Polski z Unią Europejską. W 2006 r. razem z Tomaszem Sianeckim otrzymał telewizyjną nagrodę Wiktora 2006 za program „Szkło kontaktowe”. Jest autorem książki Inny punkt widzenia (Gliwice 2005). Wykładowca w Collegium Civitas.