Indonezyjski National Resilience Institute w Collegium Civitas

Udostępnij strone

08.08.2018

8 sierpnia Collegium Civitas odwiedził zespół ekspertów z National Resilience Institute w Indonezji. Goście spotkali się z ekspertami z Centrum Badań nad Terroryzmem CC i omówili wyzwania bezpieczeństwa stojące przed Polską, Indonezją i dzisiejszym zglobalizowanym światem.

National Resilience Institute (NRI) prowadzi badania i szkoli liderów pracujących w instytucjach administracji publicznej. Specjalizuje się w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Instytut przygotowuje analizy i eksperckie rekomendacje dla rządu. Centrum Badań nad Terroryzmem (CBnT), założone w 2006 roku, jest jednostką badawczą w Collegium Civitas i jednym z czołowych think tanków w Polsce. Główne obszary jej działalności obejmują badania naukowe, przedsięwzięcia analityczne, edukację i podnoszenie świadomości na temat kwestii bezpieczeństwa w społeczeństwie.

W wydarzeniu wzięła udział Diyah Ramadani Agustini, Pierwsza Sekretarz Ambasady Indonezji oraz 12 gości z NRI.  Spotkaniu przewodniczył dyrektor CBnT dr Krzysztof Liedel. Dr Katarzyna Maniszewska, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i koordynator projektów naukowych w CBnT przedstawiła międzynarodową perspektywę Collegium Civitas, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z Indonezją, a także działań i projektów prowadzonych przez CBnT. Dr Wojciech Szewko, znany ekspert i naukowiec zajmujący się terroryzmem, w swoim wystąpieniu skupił się na temacie zagrożenia terroryzmem w Polsce, analizując obecną sytuację i możliwe scenariusze w przyszłości.

Podczas dyskusji eksperci z Polski i Indonezji rozmawiali o psychologii terroryzmu, programach edukacyjnych i zapobieganiu radykalizacji, systemie antyterrorystycznym w Polsce i kwestiach bezpieczeństwa w Indonezji. Omówiono również możliwości współpracy.

W organizacji spotkania pomogła Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie, z którą Collegium Civitas współpracuje od pięciu lat. Nasi studenci mają możliwość nauki języka indonezyjskiego na kursach prowadzonych przez indonezyjskich pracowników akademickich zaproszonych do Polski przez Ambasadę. W lipcu 2018 r. Collegium Civitas i Politeknik Negeri Malang podpisali Memorandum of Understanding torujące drogę do współpracy między obu uniwersytetami. Dzięki spotkaniu z delegatami z National Resilience Institute nasza uczelnia wzmacnia współpracę z Indonezją.