Indeks Collegium Civitas wygrała Julia Sochacka z Torunia

Udostępnij strone

26.04.2016

22 kwietnia odbył się III finał Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej. Zwyciężczynią konkursu została Julia Sochacka z IV Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, która zajęła pierwsze miejsce i w nagrodę otrzymała prestiżowy indeks Collegium Civitas.

W dzisiejszym multimedialnym społeczeństwie rośnie znaczenie kompetencji pozwalających świadomie konsumować media i informację. Choć nie zawsze studenci zdają sobie z tego sprawę, są one niezbędne by funkcjonować w społeczeństwie informacyjnym.

Wielki Turniej Edukacji Medialnej jest propozycją dla uczniów i uczennic wszystkich szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorom (Fundacji Nowoczesna Polska) zależy, by w duchu  współzawodnictwa rozwijali oni swoje zainteresowania, a towarzyszący im opiekunowie zyskali okazję do pracy twórczej z młodzieżą.

Konkurs nie jest testem teoretycznej znajomości mediów, a sprawdzianem praktycznej wiedzy i umiejętności. Celem Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej jest propagowanie edukacji medialnej i informacyjnej oraz kształtowanie świadomych użytkowników i użytkowniczek nowych mediów. Takich, którzy nie tylko odbierają informacje, lecz także potrafią krytycznie na nie spojrzeć. Cechuje ich także umiejętność świadomego tworzenia wizerunku i więzi w sieci oraz zrozumienie języka mediów. Potrafią również kreatywnie korzystać z mediów – tworzyć komunikaty z użyciem nowoczesnych narzędzi, przetwarzać je i prezentować efekty swojej pracy. Przestrzegają standardów etycznych w korzystaniu z mediów i umieją dbać o własne bezpieczeństwo w sieci. Dostrzegają i rozumieją również prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów.

Główną nagrodę w III edycji WTEM, czyli indeks na dowolny kierunek stacjonarnych studiów licencjackich prowadzonych przez Collegium Civitas, zwolnienie z opłat czesnego przez okres jednego roku oraz możliwość bezpłatnego zakwaterowania w akademiku przez rok otrzymała Julia Sochacka z IV Liceum Ogólnokształcące w Toruniu.

Drugie miejsce zajęła Wiktoria Jędryczka z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu, a trzecie miejsce na podium uzyskał Szymon Jankowski z Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku.

Z pewnością zwyciężczynię zainteresuje kierunek Dziennikarstwo i Nowe Media prowadzony przez Katedrę Dziennikarstwa Collegium Civitas, której kierownikiem jest red. Jacek Żakowski. Zajęcia prowadzą m.in. dr Michał Komar, autor wywiadów z Władysławem Bartoszewskim, red. Michał Broniatowski, redaktor naczelny „Forbes”, red. Konrad Piasecki, laureat nagrody Dziennikarz Roku 2015 (warsztat radiowy), red. dr Jarosław Gugała, szef programu „Wydarzenia” w Polsacie, red. Wojciech Orliński publicysta w „Gazecie Wyborczej” oraz wielu innych.

Wszystkim uczestniczkom i uczestnikom bardzo dziękujemy za udział w Turnieju. Mamy nadzieję, że będziecie wspominać WTEM jako dobrą zabawę. Życzymy Wam wielu sukcesów i wytrwałości w rozwijaniu swoich zainteresowań i oczywiście zapraszamy na studia w Collegium Civitas.

Collegium Civitas – więcej niż studia!

Patronem honorowym projektu jest Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polski Komitet ds. UNESCO, Koalicja Edukacji Medialnej i Cyfrowej.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.