Hooman Majd w Collegium Civitas

Udostępnij strone

28.10.2015

Autor najpoczytniejszych książek o współczesnym Iranie Hooman Majd  22 października był gościem Collegium Civitas. Spotkanie z nim poprowadził prof. Krzysztof Maria Byrski.

Wizytę znakomitego iranisty zawdzięczamy wydawnictwu Karakter, które wydało już trzy jego książki: „Ajatollah śmie wątpić”, „Demokracja ajtollahów” oraz „Ministerstwo Przewodnictwa uprasza o niezostawanie w kraju. Amerykańska rodzina w Iranie”. Po spotkaniu była niepowtarzalna okazja do zrobienia sobie wspólnego zdjęcia oraz zdobycia autografu do książki.

Irańsko-amerykański pisarz i dziennikarz komentował najnowszą historię Iranu. Jego zdaniem stosunki Iranu ze światem zachodnim są bardziej skomplikowane niż się powszechnie uważa, dlatego wymagają wyważonej, rzeczowej analizy. Podwójna – zachodnia i bliskowschodnia – perspektywa wyróżnia Majda spośród licznych dziennikarzy i reporterów próbujących analizować irańską rzeczywistość. Jako Irańczyk dociera do miejsc niedostępnych dla turystów i zachodnich reporterów. Jako człowiek wykształcony na Zachodzie wie, jak opisać swój kraj, by stał się on bardziej zrozumiały dla ludzi z zewnątrz. Robi to z pasją, ale też z dystansem i ogromnym poczuciem humoru.

Hooman Majd urodził się w Teheranie, jest synem dyplomaty rządu szacha, wnukiem jednego z irańskich ajatollahów, większość życia spędził jednak za granicą: w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie ukończył studia. Przez wiele lat pracował w przemyśle muzycznym w Los Angeles, pozostając w nieustannym kontakcie z rodzinnym krajem i często do niego wracając. W 2009 roku był tłumaczem prezydenta Ahmadineżada w ONZ, pracował też jako tłumacz i doradca prezydenta Chatamiego. Po irańskiej rewolucji w 1979 roku na stałe zamieszkał w Nowym Jorku. Publikuje w najważniejszych amerykańskich gazetach, m.in. w „The New York Times”, „The New Yorker” i „Newsweek”.

 

Prof. zw. dr hab., b. amb. Maria Krzysztof Byrski, Indolog; profesor tytularny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Były dyrektor Instytutu Orientalistycznego i członek Senatu UW. W latach 1993-1996 ambasador RP w Republice Indii, uprzednio – radca (1990-1992). Absolwent indologii Uniwersytetu Warszawskiego (1960). Doktoryzował się w Banaras Hindu University (1966), a habilitował na UW w 1978 r. Jest współtwórcą NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Warszawskim. Członek Komitetu Nauk o Kulturze PAN. Jest autorem ponad stu różnych publikacji, w języku polskim, angielskim i hindi, w tym książek pt: Concept of Ancient Indian Theatre (New Delhi 1973), Methodology of the Analysis of Sanskrit Drama (Delhi 1997) oraz przekładów z sanskrytu: Manusmryti i Kamasutra, Warszawa 1985. Jego hobby to architektura wnętrz i majsterkowanie.