Generał Marian Zacharski gościł w CC

Udostępnij strone

23.10.2015

Legendarny szpieg i ekspert od spraw wywiadowczych, generał Marian Zacharski, był 21 października gościem Collegium Civitas. Witający go Rektor Collegium Civitas prof. Stanisław Mocek podkreślał, że do spotkania z tak znakomitym gościem doszło dzięki inicjatywie studentów CC, z których jeden – Aleksander Hamerski z kierunku International Relations – prowadził całe spotkanie.

Generał opowiadał i odpowiadał na pytania o tym, do czego – tak naprawdę – służą ambasady i jak rolę odgrywają wywiady w stosunkach międzynarodowych, a w związku z książką „Kody Wojny”, którą niedawno opublikował, przedstawił dotychczas nieznane materiały o funkcjonowaniu wywiadów w 20-leciu międzywojennym i podczas II wojny światowej. Zarówno przed jak i po spotkaniu była możliwość kupienia właśnie wydanej książki, zrobienia zdjęcia z Generałem oraz poproszenia o autograf.

Marian Zacharski to nie tylko oficer PRL-owskiego wywiadu, który został wymieniony na 25 więźniów zza Żelaznej Kurtyny, ale obejmował też wysokie stanowiska, między innymi pracował dla Urzędu Ochrony Państwa i był dyrektorem Pewexu.

Spotkanie trwało 1,5 godziny i prowadzone było w całości w języku angielskim.