FESTIWAL NAUKI

Udostępnij strone

16.09.2016

Collegium Civitas serdecznie zaprasza na warsztaty i wykłady w ramach Festiwalu Nauki.

Festiwal Nauki w Warszawie powołany został z inicjatywy środowisk naukowych przez Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1996 roku. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1997 roku.

ZAŁOŻENIA ORGANIZATORÓW

Festiwal  jest  głosem  naukowców  przekonanych,  że  o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać  wiedzę  i  najnowsze  odkrycia,  również,  by zyskiwać  poparcie  społeczne  dla  dalszego  rozwoju nauki  w  Polsce.  Finansowanie  budżetowe  nauki  było i  jest  niskie,  jest  w  nim  wciąż  zbyt  niski  wkład  funduszy prywatnych  przedsiębiorców  i  korporacji.  Stąd  nasze niezmienne od początku hasło: ”Brak inwestycji w naukę jest inwestycją w ignorancję”.

STRUKTURA FESTIWALU

Imprezy odbywają się tam, gdzie pracuje się naukowo: w pracowniach, laboratoriach, salach doświadczalnych i seminaryjnych. Prelegentami są naukowcy pracujący w  instytucjach  biorących  udział  w  Festiwalu,  mający w  dorobku  osiągnięcia  naukowe,  dydaktyczne i popularyzatorskie.  Festiwal  dzieli  się  na  część imprez  otwartych,  ogólnie  dostępnych  oraz  zajęcia dla  zorganizowanych  grup  szkolnych  wszystkich poziomów  edukacji,  które  przychodzą  do  instytucji naukowej lub edukacyjnej (tzw. lekcje festiwalowe).

 

Festiwal Nauki w Collegium Civitas:

LEKCJE FESTIWALOWE – zajęcia dla szkół podstawowych

Temat: Uwaga reklamy

Prowadzący: Aneta Siejka

Data: 26 września, wstęp tylko dla klas wylosowanych

Sala: 1047, 10 piętro
Rejestracja: na stronie Festiwalu Nauki

Opis: Warsztat uświadamiający czym jest reklama, jaką przyjmuje formę, gdzie można ją spotkać i czy można jej uniknąć? Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na przekazy reklamowe, rolę reklamy w kształtowaniu postaw młodych odbiorców i zachęcenie do selektywnego odbioru. Po warsztacie uczestnicy zdobędą kompetencje odróżniania przekazów komercyjnych od informacyjno-edukacyjnych.

 

 

KLUB – wykład ogólnodostępny

Temat: Czy myślisz jak przywódca globalny?

Prowadzący: Wioletta Małota
Data:
26 września godzina 18.00
Sala: Aula A, 12 piętro

Opis: W zglobalizowanym świecie od przywódców oczekuje się nowego sposobu myślenia – uwzględnienia szerokiego kontekstu, myślenia systemowego oraz kompetencji międzykulturowych. Taki sposób myślenia i działania jest użyteczny nie tylko w pracy zawodowej, ale w przewodzeniu samemu sobie  – swojemu życiu. Na warsztacie uczestnicy dowiedzą się jak rozwijać w sobie umiejętności przywódcy globalnego oraz będą mieli sposobność poznać dobre wzorce takiego przywództwa z życia społecznego. Spotkanie będzie miało formę warsztatu interaktywnego.

 

KLUB MŁODZIEŻOWY – zajęcia dla młodzieży

Temat: Muzeum utracone

Prowadzący: Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR oraz Fundacja Ad Artis

Data: 27 września godzina 15:30

Sala: Aula D, 12 piętro

Opis: Czy historia może być ciekawa? Ależ oczywiście! Zapraszamy wszystkich licealistów i studentów na warsztaty na temat utraconych przez Polskę dzieł sztuki, których losy opowiemy Wam w niezwykły sposób. Wspólną pracę nad odzyskaniem utraconego dziedzictwa do naszej pamięci poprzedzi projekcja 20-minutowej animacji, powstałej przy VII edycji Muzeum Utracone podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Pokażemy utracone i odzyskane obiekty kultury poprzez dzieje konkretnych obrazów, miejsc czy ludzi, w sposób, który zmrozi Wam krew w żyłach i niejednokrotnie zaskoczy!

Co łączy „Wariackie losy obrazów Matejki podczas II wojny światowej”, Dartha Vadera i Kapitana Amerykę? Dowiecie się tego 27 września, o godzinie 15:30 na warsztatach Muzeum Utracone podczas Festiwalu Nauki w Warszawie.

Muzeum Utracone przywraca do pamięci Polaków dzieła utracone i pokazuje ogrom strat kulturowych poniesionych przez Polskę. W ramach projektu, co roku powstaje film animowany prezentujący utracone skarby i prezentowany jest później na pokazach w największych miastach oraz w instytucjach i muzeach w całej Polsce w Noc Muzeów, kiedy to jednej nocy widzi go łącznie ponad 360 tys. osób. „Rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest przecież pierwszym krokiem do jego odzyskania”.

Więcej znajdziecie na stronie www.muzeumutracone.com i na Facebook’u www.facebook.com/muzeumutracone a filmy ze wszystkich edycji znajdziecie na naszym kanale YouTube www.youtube.com/UtraconeMuzeum.

 

 

Bliższe informacje:
Olga Kocot-Wielgomas
telefon: 22 656 71 89