Europejska inicjatywa obywatelska w praktyce

Udostępnij strone

29.09.2018

Przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych oraz Collegium Civitas wzięli udział w warsztatach poświęconych wymianie informacji na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Komisję Europejską, w ramach projektu „Take the Initiative”.

Podczas spotkania odbyła się dyskusja panelowa na temat paneuropejskiej demokracji partycypacyjnej, a następnie praktyczne sesje grupowe, podczas których uczestnicy mogli podzielić się wiedzą i doświadczeniem na temat europejskiej inicjatywy obywatelskiej. Jednym z ekspertów i moderatorów był dr Roland Zarzycki, prorektor ds. dydaktycznych w Collegium Civitas, który zwrócił uwagę, jak ważne i niezbędne dla wszystkich demokratycznych społeczeństw jest prawo głosu w pracach ustawodawczych Unii Europejskiej.
Darek Kraszewski z Fundacji im. Stefana Batorego mówił o polskiej specyfice i bardziej ogólnie o tym, jak ważne jest spotkanie z ludźmi i ich zaangażowanie, aby osiągnąć prawdziwą demokrację partycypacyjną.
Marcin Wojtalik, współzałożyciel i członek zarządu Instytutu Globalnej Odpowiedzialności podkreślił, że aby osiągnąć prawdziwy postęp, konieczne jest udzielenie głosu wszystkim obywatelom, uwzględnienie wszystkich opinii, w tym także krytycznych informacji zwrotnych.
Paneliści mówili również o zagrożeniach i wyzwaniach, a także o roli mediów społecznościowych i o tym, jak poważny wpływ miały i mają one na dialog obywateli. Jako przykład złego wpływu wskazano fałszywe wiadomości, które utrudniały uzasadnione dyskusje. Ważne jest, aby „odzyskać sieć, aby odzyskać kontrolę nad narracją” wyjaśnił Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana.

W drugiej części warsztatów podczas sesji grupowych uczestnicy dzielili się najlepszymi praktykami związanymi z europejską inicjatywą obywatelską.

Więcej informacji o wydarzeniu