Prof. Jan Skórzyński doceniony przez Australijską Fundację Polcul

Udostępnij strone

14.10.2018

Wykładowca Collegium Civitas, historyk i politolog prof. Jan Skórzyński został nagrodzony za twórczość kulturalną dotyczącą budowania społeczeństwa obywatelskiego, pluralizmu i demokracji we współczesnej Polsce.

Uroczystość wręczenia wyróżnień Australijskiej Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego odbyła się w sobotę 13 października w Muzeum Powstania Warszawskiego. Nagrody otrzymały osoby zaangażowane w ruch kultury i budowę społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.

Inicjatorem i fundatorem Australijskiej Fundacji Polcul był Jerzy Boniecki. Pierwszymi jej dyrektorami zostali australijscy przyjaciele Bonieckiego: Krzysztof Nadolski, adwokat z Sydney, Jan Pakulski, socjolog z Hobart i Wojciech Zagała, informatyk z Melbourne. Boniecki zjednał poparcie dla Fundacji wybitnych Polaków w kraju i na emigracji, takich jak Gustaw Herling-Grudziński, Leszek Kołakowski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Giedroyc, Wojciech Sikora, Mirosław Chojecki, Jacek Fedorowicz, Stefan Kisielewski i Eugeniusz Smolar.

Nagrody te trafiały w ręce setek laureatów o poglądach centrowych, lewicowych i prawicowych, świeckich działaczy i księży. Od początku swego istnienia Polcul podkreślał swą niezależność, stał ponad podziałami światopoglądowymi, ponad polityką partyjną i ponad ideologią. Stanowi to do dzisiaj podstawowe kredo Fundacji. W czasie 35 lat działalności Polcul nagrodził około 1500 działaczy demokratycznych i społeczników.

Serdecznie gratulujemy Panu prof. Janowi Skórzyńskiemu, który znalazł się w gronie wyróżnionych!