Debata w Collegium Civitas – Polska 2016. Co dalej?

Udostępnij strone

01.04.2016

polski i co dalej31 marca w Collegium Civitas w ramach prac Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego Collegium Civitas odbyła się debata pt. „Polska 2016. Co dalej?”. W debacie wzięli udział: Bronisław Komorowski, były prezydent RP, dyrektor Centrum Praktyki Politycznej i wykładowca Collegium Civitas; prof. dr hab. Jacek Raciborski z Instytutu Socjologii Uniwersytety Warszawskiego; red. Konrad Piasecki, RMF FM i TVN24, wykładowca w Katedrze Dziennikarstwa Collegium Civitas , Dziennikarz Roku 2015 w konkursie miesięcznika „Press”.

Moderatorem spotkania była prof. dr hab. Jadwiga Koralewicz, kierownik Instytutu Socjologii im. Edmunda Wnuk-Lipińskiego Collegium Civitas, Prezydent Collegium Civitas.

Debata cieszyła się sporym zainteresowanie i zgromadziła liczną publiczność. Rozmowa toczyła się na temat obecnej i przyszłej sytuacji politycznej w Polsce, pod kątem socjologicznym.

Profesor J. Raciborski przedstawił badania opinii publicznej oraz omówił zależności zmian na scenie politycznej na przestrzeni kilku ostatnich lat. Pokazywał tendencję zmian partii politycznych na scenie politycznej. Podkreślił, że w 2011 roku kiedy partia rządząca wygrała ponownie wybory w kraju, współczynnik zmian partii politycznych w Sejmie RP wynosił 25. Co wydaje się dość sporym współczynnikiem, ponieważ współczynnik 100 występuje w przypadku kiedy w sejmie zasiądą tylko nowe partie, które jeszcze nigdy wcześniej nie przekroczyły progu wyborczego. W 2015 roku współczynnik wyniósł około 33, i jak podkreślił profesor wg opinii publicznej zmieniło się wszystko. Tak naprawdę do sejmu dostały się tylko dwie nowe partie, a zabrakło lewicy. Przedstawienie takich zależności pokazało stabilność, jaka od wielu lat panuje w środowisku politycznym w Polsce.

Prezydent B. Komorowski oceniał stan obecnej praktyki politycznej z perspektywy swoej wieloletniej aktywności politycznej.  Polityk nie krył swoich zastrzeżeń związanych z sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz retoryki, która jest obecna na scenie politycznej. Wskazał na szereg różnic pomiędzy polityką swojego obozu politycznego, a polityką obecnej partii sprawującej najważniejsze stanowiska w Polsce.

Redaktor K. Piasecki oceniał sytuację z pozycji niezależnego dziennikarza i skupił się na tym jak czuje się dziś obywatel Polski. Wskazywał, że scena polityczna jest dziś inna niż przez ostatnie 30 lat. Poruszył temat mediów w kreowaniu poglądów politycznych obywateli, ale również przedstawiając wyniki badań fokusowych, pokazał czego przeciętny Polak chce słuchać lub oglądać w mediach. Tematy takie jak bezrobocie czy bieda są niechętnie oglądane, w porównaniu np. z kontrowersyjnymi wypowiedziami i ciętym językiem niektórych polityków. Podkreślił, że dziennikarze powinni merytorycznie zwracać uwagę opinii publicznej na błędy oraz niespójności w obietnicach wyborczych polityków.

Profesor J. Koralewicz jako pomysłodawczyni i zarazem moderator całej debaty podsumowała spotkanie, podkreślając że obywatele świeżo po wyborach obdarzają dużym zaufaniem każdą zwycięska partię lecz przyszłość w dzisiejszej sytuacji jest niezwykle trudna do przewidzenia. Zebrani gromkimi brawami podziękowali ekspertom za ich wystąpienie.

Collegium Civitas organizuje takie spotkania z przedstawicielami wszystkich środowisk politycznych i naukowych. Wszystkich zainteresowanych kolejnymi debatami zapraszamy do śledzenia naszej strony civitas.edu.pl.