„Czy starsi młodszym budują dom?” – rektor Collegium Civitas gościem debaty Rzeczpospolitej i Facebooka

Udostępnij strone

02.12.2019

Rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek, wziął udział w debacie zorganizowanej przez dziennik „Rzeczpospolita” i Przestrzeń from Facebook dotyczącej przyczyn młodzieżowego buntu przeciw bezczynności klimatycznej.

Tematem debaty było pytanie: „Czy starsi młodszym budują dom, czyli jak ci sami politycy od 1989 r. urządzają Polskę, w której żyć będzie dzisiejsza młodzież”. W rozmowie uczestniczyli przedstawiciele młodzieży oraz eksperci: Michał Kiwerski – aktywista Młodzieżowego Strajku Klimatycznego; prof. Stanisław Mocek, rektor Collegium Civitas, socjolog i politolog; Monika Sajkowska z fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rozmowa rozpoczęła się od pytania o bunt młodego pokolenia, a następnie rozmawiano o zmianach generacyjnych oraz o możliwych scenariuszach na przyszłość.

Prof. Stanisław Mocek podkreślił: – Zmiana pokoleniowa idzie od ilości do jakości. Kiedy w Polsce następowała transformacja, to przyjęliśmy mentalność yuppies: szybko zrobić karierę, dużo mieć, korzystać. Teraz młodzież zaczyna mówić, że nie ilość, a jakość, np. praca ma być przyjemna i ma mieć sens, niekoniecznie muszę dużo zarabiać, ale chcę, żeby to dawało mi satysfakcję. Zwrócił również uwagę na znaczenie „oddolnej demokracji”, nie tylko tej na poziomie instytucjonalnym. – Widzę szansę wyłącznie w wiarygodności i poczuciu zaufania – mówił.

Szczegółowa relacja z debaty dostępna jest na stronie internetowej dziennika „Rzeczpospolita”: https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/312019969-Debata-Przestrzen-do-dyskusji-Przyszlosc-moze-byc-przerazajaca.html

Na Facebooku dostępny jest także zapis wideo: https://www.facebook.com/watchparty/444788562900467/?entry_source=PAGE_TIMELINE