Collegium Civitas na Pol’and’Rock Festival

Udostępnij strone

05.08.2019

W tym roku mieliśmy ogromną przyjemność i zaszczyt gościć na Najpiękniejszym Festiwalu Świata w Namiocie Praw Człowieka zorganizowanym przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Eksperci Collegium Civitas prowadzili wykłady i warsztaty w ramach Akademii Sztuk Przepięknych Pol’and’Rock Festival.

Jubileuszowy, 25. Pol’and’Rock Festival odbywał się w dniach 1-3 sierpnia 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą. Tę przygraniczną miejscowość każdego dnia festiwalu odwiedzało ponad 200 tys. osób. Przez trzy dni festiwalowicze mieli okazję nie tylko posłuchać fantastycznych koncertów, lecz także wziąć udział w aktywnościach w ramach stref partnerskich oraz w wykładach i warsztatach Akademii Sztuk Przepięknych, niezwykłej, festiwalowej „uczelni”.

Collegium Civitas gościło w Namiocie Praw Człowieka organizowanym przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Przez trzy dni nasze stoisko, zlokalizowane naprzeciwko wejścia do namiotu głównego ASP, odwiedziły setki osób. Nasi eksperci przeprowadzili wykłady nt. duchowości, sondaży wyborczych i neuronauki. Słuchającym wręczyliśmy pakiety okolicznościowych prezentów, a najaktywniejsi mieli szansę zdobyć w konkursach książki autorstwa wykładowców Collegium Civitas.

Collegium Civitas dobrze rockuje!

Pierwszego dnia festiwalu spotkanie pt. „Duchowość dawniej i dziś. Pozareligijne wymiary duchowości” poprowadziła dr Agnieszka Bukowska. Rozmawialiśmy m.in. o tym, że dziś wiele osób żyjących w świecie Zachodu coraz bardziej dystansuje się od religii, nadal jednak uważając się za „osoby duchowe”. Wzrasta liczba ludzi, którzy mówią o wierze „na swój własny sposób”. Obejmuje ona również obszary dalekie od religii i może realizować się m.in. w sztuce, specyficznej diecie, sporcie, rozwoju osobistym, a nawet w świecie mediów, także elektronicznych.

Drugiego dnia festiwalu dr Adam Zemełka odpowiadał o „Życiu uczuciowym mózgu”. Wspólnie z tłumem gości zastanawialiśmy się nad tym, czy miłość to stan niemożliwy do opisania słowami, czy może 2-fenyloetylomina, której obecność w zakamarkach mózgu wiąże się ze stanem zakochania? Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, a komentarze zamieszczone w naszych kanałach social media świadczą o tym, że temat i sposób jego zaprezentowania bardzo podobały się słuchaczom. „Jeden z najlepszych wykładów! Dużo inspiracji :)” – napisała Pani Zuzanna.

Ostatniego dnia warsztaty pt. „Czy sondaże wyborcze kłamią?” poprowadził dr Paweł Maranowski, prorektor ds. studenckich Collegium Civitas. Zastanawialiśmy się wspólnie, czym sondaż różni się od sondy, jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby wyniki były wiarygodne i dlaczego wyniki sondaży wyborczych różnią się między sobą, a często także znacząco odbiegają od ostatecznych wyników wyborów.

Jubileuszowy, 25. festiwal zakończył się nad ranem 4 sierpnia 2019 r. Warto zwrócić uwagę na to, że przez ćwierć wieku festiwal ewoluował, a wraz z nim zmieniała się publiczność oraz jej zachowania. Dzisiaj Pol’and’Rock to już nie tylko święto fanów muzyki, ale przestrzeń rozmowy, twórczej aktywności i inspirujących wykładów. Ogromna rzesza festiwalowych gości bierze udział w spotkaniach w ramach Akademii Sztuk Przepięknych, aktywnie włączając się w dyskusję na ważne i aktualne tematy.

Tym bardziej było nam miło być częścią tego wyjątkowego projektu. Za możliwość uczestniczenia w ASP pod szyldem Namiotu Praw Człowieka serdecznie dziękujemy Rzecznikowi Praw Obywatelskich i fantastycznym pracownikom Biura RPO.

Do zobaczenia za rok! Miłość, przyjaźń, rock and roll i magia studiowania!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z trzech dni spotkań ekspertów Collegium Civitas z uczestnikami Pol’and’Rock Festival.