Collegium Civitas na Najpiękniejszym Festiwalu Świata

Udostępnij strone

10.07.2019

1 i 2 sierpnia zapraszamy do Kostrzyna nad Odrą na Pol’and’Rock Festival 2019. Nasi wykładowcy poprowadzą inspirujące wykłady oraz wezmą udział w festiwalowych dyskusjach w ramach Akademii Sztuk Przepięknych. Do zobaczenia na Najpiękniejszym Festiwalu Świata!

Pol’and’Rock Festival już po raz 25. zaprasza tysiące osób z Polski i zagranicy na cztery dni wypełnione muzyką, tańcem i doskonałą zabawą. Festiwal organizowany jest jako swoiste podziękowanie dla wolontariuszy i osób wspierających Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Idea Pol’andRock (a wcześniej Przystanku Woodstock) to jednak dużo więcej niż znakomite koncerty!

Wyjątkowa atmosfera tego miejsca – postrzeganego przez społeczność festiwalową jako wspólne miejsce na Ziemi – sprawia, że nieprzerwanie przyciąga ono artystów, ludzi kultury, naukowców i tysiące pozytywnie zakręconych osób. W ramach Akademii Sztuk Przepięknych organizowane są warsztaty, spotkani i dyskusje na ważne i aktualne tematy.

Najważniejszą ideą Pol’and’Rock jest poszanowanie takich wartości jak: pokój, miłość, przyjaźń, tolerancja. Są to wartości bliskie również społeczności Collegium Civitas, zgodne z naszą misją. Dlatego też w tym roku zdecydowaliśmy się dołączyć do festiwalowych spotkań i dyskusji.

Ekspertów Collegium Civitas będziecie mogli posłuchać w namiocie Rzecznika Praw Obywatelskich 1 i 2 sierpnia. Serdecznie zapraszamy!

12.30-14.00 (01.08.2019) UCIECZKA OD DEMOKRACJI. JAK BYĆ OBYWATELKĄ/-EM W CZASACH POPPOLITYKI?

dr dr Roland Zarzycki

Jakie mechanizmy decydują o tym, że tracimy wiarę w możliwość wpływu i zmiany?

Dlaczego tak często u władzy widzimy ludzi, którym nie ufamy i z których decyzjami się nie zgadzamy?

Jaka przyszłość czeka demokracje,  w których żyjemy i kto o tej przyszłości decyduje?

W czasach wielu prawd, cynizmu polityków i globalnego sukcesu populistycznych haseł wiele osób zaczyna wątpić w demokrację, tracąc zarazem wiarę w polityków i politykę. Część z nas próbuje działać niezależnie – w pracy, w sieci, w organizacjach pozarządowych – jednak wydaje się, że nasz wpływ na losy świata pozostaje ograniczony. Interes społeczny staje się pojęciem coraz bardziej mętnym i nie jest reprezentowany.

17.30-19.00 (01.08.2019) DUCHOWOŚĆ DAWNIEJ I DZIŚ. POZARELIGIJNE WYMIARY DUCHOWOŚCI.

dr Agnieszka Bukowska

Dziś wiele osób żyjących w świecie Zachodu dystansuje się coraz bardziej od religii, nadal uważając się za „osoby duchowe”. Opisują swoją postawę w myśl stwierdzenia: „Nie jestem religijny, ale mam swoją własną duchowość”. Wzrasta liczba ludzi, którzy mówią o wierze „na swój własny sposób”. Obejmuje ona współcześnie również obszary dalekie od religii i może realizować się m.in. w sztuce, specyficznej diecie, sporcie, rozwoju osobistym, a nawet w świecie mediów, także elektronicznych.

12.30-14.00 (02.08) ŻYCIE UCZUCIOWE MÓZGU

dr Adam Zemełka

Czy miłość to stan niemożliwy do opisania słowami, czy może 2-fenyloetylomina, której obecność w zakamarkach mózgu wiąże się ze stanem zakochania?

Czy orientacja seksualna to wolny wybór czy rezultat wielkości podwzgórza – mózgowego regulatora procesów organicznych?

Czy przywiązanie to ponadmaterialne uczucie bliskości czy może jedynie wynik działania oksytocyny w mózgu?

Czy to prawda, że rozum i serce toczą ze sobą odwieczny spór, w którym człowiek jest niczym marionetka w rękach większych od niego sił czy?

Między innymi na te pytania spróbujemy odpowiedzieć wraz z uczestnikami festiwalu Pol’and’Rock, odsłaniając tajniki mózgu ogarniętego uczuciem.

 

CZY SONDAŻE WYBORCZE KŁAMIĄ?

dr Paweł Maranowski

Sondaże wyborcze stały się współczesnym miernikiem nastrojów społecznych. W odbiorze części opinii publicznej są one jednak odbierane negatywnie jako nieskuteczny sposób przewidywania przyszłości.

Czym jest sondaż społeczny?

Czym różni się sondaż wyborczy od innych podobnych tego typu badań?

Czy sondaże społeczne są najlepszą metodą przewidywania wyników wyborów?

Na te i inne pytania wraz ze słuchaczami spróbuje odpowiedzieć dr Paweł Maranowski, socjolog, prorektor Collegium Civitas ds. studenckich.

Wszystkie informacje dotyczące Pol’and’Rock Festival znajdziecie na stronie festiwalu: https://polandrockfestival.pl