„A jednak dyplomacja…” – relacja z seminarium

Udostępnij strone

03.04.2019

30 marca eksperci, dyplomaci i dziennikarze spotkali się w Collegium Civitas, aby rozmawiać o tym, jaka powinna być dyplomacja XXI wieku. Sobotnie seminarium zgromadziło liczną widownię i było okazją do ożywionej dyskusji nt. wyborów na Ukrainie, Brexitu, prezydentury Donalda Trumpa i oceny konferencji bliskowschodniej w Warszawie.

Spotkanie otworzył ambasador Grzegorz Dziemidowicz, który w swoim wystąpieniu postawił prowokujące pytanie, czy dyplomacja w ogóle jest nam jeszcze potrzebna, skoro w XXI w. decyzje zapadają błyskawicznie i są ogłaszane na… Twitterze.

Do tego wątku powrócili rozmówcy panelu specjalnego – premier Włodzimierz Cimoszewicz i red. Jacek Żakowski – oraz panelu poświęconego prezydenturze Donalda Trumpa. Jest on bowiem najsłynniejszym politykiem znanego właśnie z takiego – twitterowego – stylu uprawiania polityki.

W pierwszym panelu dr Olaf Osica z Collegium Civitas, Olga Popowycz z Fundacji „Nasz Wybór” i red. Grzegorz Kozak rozmawiali nt. wyborów na Ukrainie i bardzo prawdopodobnego zwycięstwa kontrowersyjnego kandydata bez doświadczenia – Wołodymyra Zeleńskiego. Kolejny panel poświęcony był równie gorącej kwestii, czyli Brexitowi. Amb. prof. Jan Barcz z Akademii Leona Koźmińskiego oraz Anna Radwan, prezes Instytutu in.europa omówili możliwe scenariusze Brexitu oraz to, jak będzie wyglądała UE po wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur wspólnotowych.

Amb. Jerzy Nowak i amb. Ryszard Schnepf, eksperci z bogatym doświadczeniem w zakresie polityki amerykańskiej, ocenili półmetek prezydentury Donalda Trumpa, zwracając uwagę przede wszystkim na specyficzny z dyplomatycznego punktu widzenia styl uprawiania przez niego polityki, często zaskakujący nawet dla najbliższych współpracowników. Ostatni panel poświęcony był obliczom konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Eksperci – Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas oraz Mariusz Borkowski i Jarosław Kociszewski, byli korespondenci na Bliskim Wschodzie – przedstawili obraz konferencji bliskowschodniej przekazywany przez arabskie media oraz jej ocenę z punktu widzenia zagranicznej dyplomacji. Na zakończenie głos oddano publiczności. Uczestnicy spotkania mogli zdecydować, czy warszawska konferencja bliskowschodnia była dyplomatycznym sukcesem czy porażką. Niemal jednogłośnie uznano ją za porażkę polskiej dyplomacji.

Wnioski z całodziennych dyskusji podsumował amb. Grzegorz Dziemidowicz. Całość obrad zamknęła prof. Jadwiga Koralewicz, prezydent Collegium Civitas.