11 września. Współczesne oblicza terroryzmu

Udostępnij strone

06.09.2017

Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas (CBnT CC) we współpracy z Domem Spotkań z Historią (DSH) zorganizowało 11 września 2017 r. seminarium naukowe „Rocznica zamachów 11 września. Współczesne oblicza terroryzmu”.

Seminarium rozpoczęło wystąpienie rektora Collegium Civitas prof. dr. hab. Stanisława Mocka, a wykład wprowadzający wygłosił amerykanista dr Tomasz Płudowski. W panelu dyskusyjnym „Od 11 września do ISIS”, którego moderatorem była dr Katarzyna Maniszewska, udział wzięli: prof. dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska, dr Krzysztof Liedel i red. Piotr Górecki. Seminarium podsumowała zastępca dyrektora CBnT CC Paulina Piasecka.

W tym roku minęła szesnasta rocznica zamachów na World Trade Center. 11 września 2001 roku terroryści związani z organizacją Al-Kaida porwali samoloty pasażerskie i użyli ich jako broni, niszcząc wieże World Trade Centre w Nowym Jorku. Jeden z czterech porwanych samolotów spadł na Pentagon, kolejny rozbił się w Somerset County w Pensylwanii. Zginęło blisko 3000 osób.

Seminarium w DSH było okazją do dyskusji o najnowszej historii terroryzmu i jego ewolucji. Zaproszeni goście dyskutowali między innymi o tym, czy obecny terroryzm, którego symbolem stało się tzw. państwo islamskie wynika w jakiejś mierze z wydarzeń 11 września? Poruszona została kwestia roli mediów w kontekście zagrożeń terrorystycznych. Uczestnicy panelu zastanawiali się także nad tym, czy można wygrać z terroryzmem i jaką rolę w tej walce powinny przejąć społeczności muzułmańskie.