MBA Zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną

1. Rodzaj studiów:
    studia podyplomowe
  2. Tryb studiów:
    niestacjonarne

w r. ak. 2021/22 zajęcia online oraz w siedzibie uczelni

3. Język wykładowy:
  4. Czas trwania studiów:
    1,5 roku (3 semestry)
  5. Planowane rozpoczęcie zajęć:
    jesień 2021 r.

Partner kierunku: Studium Obywatelskie im. Pawła Adamowicza

Patronat: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

Wybierz studia podyplomowe, które pozwolą Ci zarządzać rozwojem społecznym, gospodarczym oraz klimatycznym, zgodnie z trendami rozwojowymi Unii Europejskiej!

Studia MBA Zarządzanie polityką energetyczną i klimatyczną stanowią odpowiedź na nową politykę Unii Europejskiej – Europejski Zielony Ład. Strategia ta jest długofalowym projektem państw wspólnoty. Ma on odpowiadać, w perspektywie dziesięcioleci, na obserwowane i prognozowane trendy w aktywności podmiotów państwowych oraz pozarządowych w następujących obszarach: ochrony i zarządzania klimatem, administrowania i projektowania polityki energetycznej oraz szeroko rozumianego rozwoju społeczno-gospodarczego. Kluczowym czynnikiem, który zdeterminował kształt studiów jest rozwój polityki energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej, który zdaniem ekspertów przełoży się w przyszłości na rozwiązania prawne, polityki sektorowe oraz działania podmiotów gospodarczych i społecznych, nie tylko w obszarze klimatu i energii, ale także transportu, gospodarki, edukacji czy budownictwa.

Twoje 4 kroki do kariery specjalisty w zakresie polityki klimatycznej i energetycznej
1
Zdobądź wiedzę i poznaj trendy dotyczące rozwoju polityki Europejskiego Zielonego Ładu
Program studiów podyplomowych jest odpowiedzią na rosnące znaczenie zagadnień klimatycznych i energetycznych w odniesieniu do projektowania polityk poszczególnych państw wspólnoty oraz jednostek samorządu terytorialnego. Wskazania i trendy w obszarze wspomnianych polityk dostrzegamy w Europejskim Zielonym Ładzie, który wskazuje na obszary standaryzacji, zaleceń, ale także wsparcia w działaniach systemowych i przekrojowych w państwach członkowskich UE. Powyższe powoduje, że tematyka studiów jest nie tylko aktualna, ale i wysoce perspektywiczna, w odniesieniu do osób, które będą podejmowały działania zawodowe i społeczne w zarysowanym obszarze.
2
Ucz się od ekspertów
Zajęcia poprowadzą eksperci i praktycy, którzy projektowali i wdrażali rozwiązania z obszaru zarządzania polityką klimatyczną oraz energetyczną zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i krajowym oraz samorządowym, w tym prezydenci miast.
3
Zdobądź świadectwo ukończenia studiów podyplomowych MBA
Program studiów pozwala rozwinąć kompetencje w zakresie zarządzania obszarem ujętym w polityce klimatycznej i energetycznej Unii Europejskiej. Został on przygotowany we współpracy ekspertów z Collegium Civitas oraz Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza. Patronat nad programem objęło Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Nabyte kompetencje będą poświadczone świadectwem wydanym przez Uczelnię oraz partnerów programu.
4
Zastosuj zdobytą wiedzę i umiejętności w pracy zawodowej i aktywności społecznej
Absolwenci studiów zdobytą wiedzę oraz kompetencje będą mogli wykorzystać w pracy zawodowej oraz aktywności społecznej, między innymi na stanowiskach: eksperta ministerstw lub jednostek samorządu terytorialnego odpowiedzialnych za klimat, środowisko, gospodarkę, politykę społeczną i kulturalną; członka kadry zarządzającej spółką Skarbu Państwa, spółką miejską bądź prywatnym podmiotem gospodarczym; przedstawiciela organizacji pozarządowej zajmującej się ekologią, na przykład w obszarze doradztwa politycznego i biznesowego oraz tworzenia rekomendacji w odniesieniu do regulacji europejskich.

Atuty:

• Zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci projektować, zarządzać i ewaluować działania zawodowe i społeczne związane z rosnącą rolą polityk: klimatycznej i energetycznej w UE.
  • Poznasz założenia Europejskiego Zielonego Ładu oraz innych strategicznych dokumentów UE w zakresie rozwoju polityk klimatycznej i energetycznej.
  • Nauczysz się analizować, w jaki sposób regulacje unijne dotyczące ochrony klimatu i projektowania zrównoważonego rozwoju przekładają się na życie codzienne mieszkańców Unii Europejskiej oraz działalność jednostek samorządu terytorialnego, w tym na ich działalność gospodarczą, społeczną i kulturową.
  • Uzyskasz wiedzę oraz kompetencje szczególnie przydatne w administracji publicznej, której działalność w coraz większym zakresie jest podporządkowana regulacjom klimatycznym.
  • Poznasz dobre praktyki w zakresie wykorzystywania środków unijnych oraz budowania polityk sektorowych na przykładzie działań samorządu terytorialnego w Polsce.

Studia są przeznaczone dla:
osób, które z uwagi na swoją aktywność zawodową, społeczną, edukacyjną i polityczną, odpowiadają lub mają odpowiadać za projektowanie, wdrażanie i zarządzanie obszarem energetyki i klimatu, z uwzględnieniem standardów i wytycznych z poziomu Unii Europejskiej oraz regulacji prawnych w Polsce.

Opisane kwestie czynią studia podyplomowe szczególnie atrakcyjnymi dla poniższych grup:

• kadry zarządzającej i specjalistów instytucji rządowych oraz samorządowych, zajmujących się w ramach swoich obowiązków polityką energetyczną i klimatyczną;
  • kadry organizacji pozarządowych zajmującej się tematyką energetyczną i klimatyczną;
  • kadry zarządzającej firm zajmujących się oddziaływaniem i kooperacją z sektorem publicznym w obszarach polityki energetycznej i klimatycznej;
  • specjalistów i kadry zarządzającej firm z obszaru energetyki, transportu, budownictwa oraz innych, w których uwzględnienie regulacji i trendów ujętych w Europejskim Zielonym Ładzie stanowi istotne pole aktywności;
  • absolwentów studiów drugiego i trzeciego stopnia zainteresowanych dalszym rozwojem w obszarze ujętym w Europejskim Zielonym Ładzie.

Partner

kierunku