Sztuka współczesna – od 1945 roku do dzisiaj

Udostępnij strone

Program*

Program kursu* obejmuje 90 godzin dydaktycznych realizowanych przez 5 zjazdów w trybie niestacjonarnym.

Ramowy program kursu:*

I zjazd

Pierwszy zjazd to wprowadzenie do sztuki współczesnej. Omawiane są cezury, jakie mogą być stosowane przy tej definicji. Aby zacząć od sytuacji sztuki w 1945 roku, musimy cofnąć się na chwilę do przełomu, jakim był impresjonizm i do pojęcia sztuki nowoczesnej. Pierwszy zjazd to omówienie nie tylko znaczenia impresjonistów, ale również wszystkich awangardowych kierunków, takich jak kubizm, ekspresjonizm, dadaizm, surrealizm. Zjazd kończy się wykładami na temat sztuki i architektury faszystowskiej.

 

II zjazd

Drugi zjazd to przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych Ameryki i narodziny życia artystycznego w Nowym Jorku po II wojnie światowej. Zaczynamy od powstania najważniejszych muzeów sztuki nowoczesnej, takich jak MoMA czy Muzeum Solomona R. Guggenheima. Lata 40. i 50. kończy omówienie twórczości Jacksona Pollocka i narodziny pop-artu.

 

III zjazd

Trzeci zjazd omawia szeroko najważniejsze zjawiska lat 60. i 70., czyli przede wszystkim sztukę pop-artu, początki sztuki konceptualnej i feministycznej. Poznamy nie tylko najważniejsze postaci sztuki współczesnej tego okresu na świecie, ale przyjrzymy się polskiej scenie artystycznej, w tym narodzinom i pierwszemu, najważniejszemu okresowi działalności warszawskiej Galerii Foksal, założonej w 1966 roku m. in. przez Tadeusza Kantora, Henryka Stażewskiego i Zygmunta Krasińskiego.

 

IV zjazd

Koncentrujemy się na latach 80. i 90., w tym na włoskiej Transawangardzie i Young British Artists (YBA), z której wywodzą się tacy artyści, jak Damien Hirst, Sarah Lucas, Douglas Gordon, Sam Taylor-Wood.

 

V zjazd

Koncentrujemy się na fenomenie współczesnej sztuki azjatyckiej. Ostatni zjazd jest też poświęcony ikonom sztuki ostatnich 20 lat, takim jak Nan Goldin, Maurizio Cattelan, Wilhelm Sasnal, Jeff Koons, Kara Walker, Ryan Trecartin. Przyglądamy się również najmłodszemu pokoleniu artystów sztuk wizualnych.

 

*Program może ulec niewielkim zmianom.

 

 

Zasady realizacji kursu:

Zajęcia mają przede wszystkim formę wykładów bogato ilustrowanych przykładami. Kurs przewiduje jednak sporo zajęć, w których rozmowa ze studentami odgrywa największe znaczenie. Pretekstem do dyskusji są m. in. case studies dotyczących twórczości ikon sztuki współczesnej.

 

Forma zaliczenia kursu
Warunkiem uzyskania dyplomu ukończenia kursu jest uczestnictwo w minimum 80% zajęć.

Absolwent kursu uzyskuje dyplom ukończenia kursu wydany przez Collegium Civitas.

 

Harmonogram*

 

Czas trwania: 5 zjazdów

 

Terminy* zjazdów w roku 2021/2022:

Listopad: 27-28;
Grudzień: 11-12;
Styczeń: 15-16; 29-30;
Luty: 19-20.

*terminy zjazdów mogą ulec nieznacznym zmianom

Godziny zajęć:*
Sobota: 9.00-18.00
Niedziela 9.00-16.15

*godziny mogą ulec przesunięciom

 

 

 

REKRUTACJA ONLINE


Kontakt:
Dział Rekrutacji Collegium Civitas
tel. 22 656 71 89
email: rekrutacja@civitas.edu.pl

pokój 1210, Pałac Kultury i Nauki, 12 piętro
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa