Sztuka współczesna – od 1945 roku do dzisiaj

Kierowniczki kursu:

Justyna Wesołowska – historyczka sztuki i italianistka. Pracowała na stanowiskach kuratora CSW Zamek Ujazdowski i Galerii Foksal oraz Głównego Specjalisty ds. PR CSW Zamek Ujazdowski. Równolegle od 2009 do 2015 roku była wykładowcą na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Od 2016 roku jest współzałożycielką i kierowniczką studiów podyplomowych „Sztuka współczesna. Wiedza i rynek” w Collegium Civitas. Współzałożycielka (razem z Mariką Zamojską) Polana Institute.

Marika Zamojska – historyczka sztuki, kuratorka, galerzystka. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezeska Stowarzyszenia Starter, właścicielka galerii Starter działającej od 2007 do 2016 roku. Producentka i organizatorka wydarzeń artystycznych (m.in. Salon Zimowy i Warsaw Gallery Weekend), kuratorka wielu wystaw zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Współzałożycielka (razem z Justyną Wesołowską) Polana Institute, kierowniczka studiów podyplomowych „Sztuka współczesna. Wiedza i rynek” w Collegium Civitas.

Zajęcia prowadzą także:

Przemysław Strożek – adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, badacz włoskiego futuryzmu, polskiej awangardy, podstaw globalnego modernizmu i sztuki współczesnej. Stypendysta Fulbrighta na University of Georgia (Athens, GA), Isreal Academy of Sciences (Tel Aviv) i Accademia dei Lincei (Rzym). Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz MNiSW w kategorii wybitnego młodego naukowca. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, pierwszej monografii o recepcji włoskiego futuryzmu w Polsce: „Marinetti i futuryzm w Polsce (1909-1939). Obecność — kontakty – wydarzenia” (2012), a także książki o niemieckim dadaizmie: „Nic, to znaczy wszystko. Interpretacje niemieckiego dada” (2016). Przygotowuje obecnie w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki wystawę o polsko-marokańskich relacjach artystycznych w latach zimnej wojny.

dr Lech Stangret – ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam też uzyskał doktorat. Był aktorem Teatru Cricot 2. Do 2004 roku pełnił funkcję dyrektora fundacji im. Tadeusza Kantora i wicedyrektora krakowskiej Cricoteki. Opublikował kilkadziesiąt artykułów i esejów na temat twórczości Tadeusza Kantora. Autor programu Festiwalu Tadeusza Kantora podczas Festiwalu Kraków 2000 – Europejskie Miasto Kultury oraz kurator wielu ekspozycji w Polsce i za granicą poświęconych sztuce tego artysty, m.in.: w Muzeum Sztuk Pięknych w Pradze, Fundacion Telefonica w Madrycie, Casa Mila w Barcelonie, La Bellone w Brukseli, CEAC w Strasbourgu. Jest kuratorem Galerii Foksal i prezesem Fundacji im. Tadeusza Kantora.

REKRUTACJA ONLINE

email: rekrutacja@civitas.edu.pl

pokój 1210, Pałac Kultury i Nauki, 12 piętro
plac Defilad 1, 00-901 Warszawa*Harmonogram może ulec nieznacznym zmianom.