Nowe media i dziennikarstwo

• Debata współczesna

• Dziennikarstwo internetowe

• Filozofia – kroki milowe

• Jak budować markę w sieci?

• Montaż dźwięku i obrazu
    • Propozycja skierowana do studentów, którzy chcieliby związać swoja przyszłości z pracą w mediach jak telewizja czy szeroko pojęte multimedia. Celem przedmiotu jest poznanie możliwości, jakie oferuje sztuka montażu. Studenci poznają sposoby powstawania form telewizyjnych i filmowych oraz co ważniejsze, w jaki sposób i dlaczego oddziaływają one na widzów. Reżyser czy dziennikarz musi mieć świadomość możliwości manipulacji, jaką oferuje proces montażu. Jest to proces twórczy, który bazując na dramaturgii filmowej, operując skrótem i skojarzeniami potrafi bardzo silnie wpływać na odbiorcę. Świadomość procesu montażu jest podstawą przygotowania zarówno newsa dla programu informacyjnego jak i dla wykonania filmu dokumentalnego czy umieszczenia prywatnego filmu w Internecie. Studenci dowiadują się jak zostać „Youtuberem”, poznają rolę montażu w Internecie, telewizji, filmie.

• Multimedia – zdjęcia, grafika i video w sieci
    • Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z zawodem dziennikarza multimedialnego, który łączy funkcje klasycznego reportera, redaktora, fotoreportera i operatora. Studenci poznają wymagania, jakie stawiane są dziennikarzom tej specjalności, w szczególności w zakresie wykonywania zdjęć i przygotowania materiałów wideo. Słuchacze dowiadują się również, do jakich celów wykorzystywane są w internecie materiały filmowe, jak się je przygotowuje, umieszcza na stronach internetowych i rozpowszechnia w sieci. Zapoznają się również z informacjami na temat rozwoju rynku wideo na świecie, poznają najnowsze trendy w tej dziedzinie, w tym w technologii 360 VR. Podejmują próbę uruchomienia własnego kanału wideo w serwisie YouTube. Studenci dowiedzą się jak prawidłowo przygotowywać projekty internetowe, jak je budować i wypełniać treścią. Posiądą wiedze na temat funkcjonowania systemów zarządzania treścią (CMS), poznają również narzędzia pozwalające monitorować ruch w serwisach internetowych. Studenci poznają najważniejsze kanały dystrybucji wideo w sieci, potrafią wskazać najbardziej popularne narzędzia do obróbki klipów. Uczą się przygotowywać i nagrywać krótkie klipy, wyszukiwać w sieci zdjęcia i potrafić je poprawnie edytować.

• Przegląd mediów i wydarzeń + biografia dziennikarza

• Warsztat dziennikarski – reportaż
    • red Joanna Szczesna – autorka i współautorka reportaży i książek – jak „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” czy „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” oraz red Cezary Łazarewicz – laureat literackiej nagrody NIKE w 2017 za reportaż historyczny „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, autor reportaży publikowanych w Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Polityce, Wprost, Przekroju – Celem warsztatu jest przygotowanie studentów do pisania reportaży i to zarówno od strony warsztatu, jak i zawodowej etyki. Nauka odbywa się na przykładzie analizy twórczości mistrzów oraz własnych ćwiczeń i poprawiania omawianych błędów

• Warsztat telewizyjny – obraz
    • red Karolina Lewicka – prowadząca programy w TVP i TVP Info, obecnie radio Tok FM – Podczas zajęć studenci poznają teoretyczne zasady oraz praktykę pracy dziennikarza telewizyjnego – od reportera do prezentera. Poznają historię telewizji, specyfikę tego medium oraz potencjalne kierunki rozwoju. Analizowane są telewizyjne materiały archiwalne i bieżące. Studenci próbuje też swoich sił przed kamerą, uczą się działania zespołowego, koniecznego podczas pracy w telewizji – czyli współpracy z wydawcą, operatorem i montażystą. Studenci poznają technologię pracy przy programie telewizyjnym ego oraz poznają podstawy warsztatu telewizyjnego.

• Warsztat telewizyjny – publicystyka
  • Źródła informacji

*Program studiów może ulec nieznacznym zmianom.

pok. 1210, 12 piętro
Pałac Kultury i Nauki