-
Rodzaj studiów:I stopnia (licencjackie)
-
Tryb studiów:niestacjonarne
-
Język wykładowy:polski
-
Czas trwania studiów:3 lata (6 semestrów)
-
Kierunek:Dziennikarstwo i nowe media
![]() |
W semestrze letnim r. ak. 2020/2021 uczymy online. |
Fascynuje Cię praca w mediach tradycyjnych lub online? A może chciałbyś tworzyć własne media? Jesteś ciekawy świata? Chcesz mieć pracę, w której nigdy nie ma nudy? Jesteś gotowy na przygodę? Wybierz nowe media i dziennikarstwo i ucz się od najlepszych redaktorów w Polsce.
Dziennikarstwo i nowe media w Collegium Civitas – najlepszy w Polsce kierunek praktyczny w ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w „Konkursie o milion”.
Atuty:
- na tych studiach zajęcia warsztatowe to podstawa, czeka na Ciebie wiele godzin warsztatów – dziennikarstwa uczysz się w praktyce, pisząc i realizując nagrania;
- oprócz rzetelnego warsztatu dziennikarskiego zdobędziesz wiedzę z socjologii, ekonomii, historii czy filozofii, bo dobry i mądry dziennikarz rozumie świat i procesy, jakie w nim zachodzą;
- będziesz dziennikarzem świadomym własnej profesji – poznasz zagadnienia z zakresu teorii mediów, prawa prasowego, ochrony własności intelektualnej, etyki mediów i debaty publicznej;
- poznasz dziennikarstwo nie tylko w mediach tradycyjnych, ale także nauczysz się tworzyć treści do internetu i promować je w social mediach;
- przygotujesz się od strony biznesowej do prowadzenia własnych mediów: blogów, vlogów, serwisów internetowych, autorskich kanałów w mediach społecznościowych;
- masz dostęp do kompleksowego wsparcia doradczego i coachingowego Centrum Karier przez cały czas trwania studiów;
- studiujesz w międzynarodowym środowisku – 5. miejsce wśród najbardziej umiędzynarodowionych niepublicznych uczelni w Polsce;
- masz dostęp do programów wymiany międzynarodowej – nauka na wybranej uczelni przez semestr lub dwa;
- certyfikat „Lider jakości kształcenia” wyróżniający najbardziej innowacyjne, nowoczesne i wartościowe programy studiów na polskich uczelniach.
Jesteśmy także online:
- w semestrze zimowym 2020/2021 zrealizowaliśmy łącznie 6367 jednostek zajęć online, w tym 2101 wykładów i 4266 ćwiczeń w ramach prawie 600 przedmiotów na studiach I i II stopnia;
- większość zajęć realizowana metodami w pełni interaktywnymi;
- trzy platformy szkoleniowe (Wirtualna Uczelnia, Moodle oraz MS Teams) – nowoczesne techniki kształcenia na odległość;
- kadra przygotowana do prowadzenia zajęć zarówno w siedzibie uczelni, jak i online.
Gdzie możesz pracować po studiach:
- redakcje telewizyjne, radiowe, internetowe;
- media polskie i zagraniczne;
- własne kanały mediów społecznościowych;
- agencje prasowe;
- agencje PR i marketingowe;
- działy komunikacji firm.
Naszych absolwentów spotkasz w polskich redakcjach, wydawnictwach, portalach; TVN 24, Polsat, Onet,pl, Gazeta, pl, Wp.pl Newsweek, Rzeczpospolita, Puls Biznesu, ELLE, Pani, Harper Bazar, Bauer, „Łączy nas Piłka”, zagranicznych mediach, takich jak niemiecki „Die Welt”, amerykański „The New Yorker” czy „NPR” (National Public Radio). Tworzą też z sukcesem własne kanały, jak Rafał Gębura – program „7 metrów pod ziemią”.
Zanim skończycie studia, media będą inne niż dziś. Nikt nie wie jakie. Zmienią się technologie. Zmieni się świat. Zmienią się odbiorcy. Zmienimy się my. Zmieni się nasza praca. Na żaden inny zawód galopująca zmiana cywilizacyjna nie wpływa tak radykalnie, jak na dziennikarstwo. Pomożemy Wam zdobyć takie kompetencje i umiejętności, które umożliwią pracę w świecie nieustannych i szybkich zmian.
Jeżeli jesteście zafascynowani mediami, zdeterminowani, by je w przyszłości tworzyć, pracowici, twórczy, ciekawi świata i gotowi na życie, które jest wielką przygodą – zapraszamy. Pomożemy Wam spełnić marzenia, które nam się spełniły.
W Collegium Civitas zaczniecie swoją życiową przygodę z mediami, ucząc się od profesjonalistów wyznaczających standardy i trendy.
Okiem absolwenta
Chciałbyś dowiedzieć się, jak jest na studiach na dziennikarstwie?
Nasi absolwenci czekają na twój mail:
absolwencidziennikarstwacc@gmail.com
Zajrzyj również na nasze profile na Facebooku i Instagramie
Dowiedz się więcej
KADRA
Kto Cię będzie uczył?
Tylko tu możecie się uczyć od Konrada Piaseckiego z TVN 24/a wcześniej RMF, Zet, którego redakcje wszystkich polskich mediów wybrały Dziennikarzem Roku 2015 i od Jacka Żakowskiego, laureata Superwiktora (2015), a także od Wojciecha Orlińskiego – najbardziej cenionych dziennikarzy, znawców nowego cyfrowego świata.
Tylko tu Waszymi nauczycielami, mistrzami i opiekunami będą twórcy mediów, programów, tekstów wyznaczających najwyższe i najnowsze standardy: Grzegorz Rzeczkowski z „Polityki”, Roman Kurkiewicz – były szef „Przekroju” i programu „Dwie prawdy” w TVN24, obecnie w Przeglądzie i Halo Radio, Rafał Woś – z Tygodnika Powszechnego i Superekspressu – jeden z najczęściej nagradzanych publicystów ekonomicznych, Karolina Lewicka – jedna z najwyżej cenionych publicystek, ostatnio w TokFM.
Będziecie też mogli się uczyć od uznanych szefów mediów. Juliusza Brauna – byłego prezesa KRRiT oraz TVP, obecnie członka Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Komara – wydawcy m.in najpopularniejszego magazynu dla mężczyzn „Mens’s Health”, Michała Broniatowskiego – naczelnego miesięcznika biznesowego „Forbes”.
Tylko tu warsztat różnych gatunków dziennikarskich będziecie szlifowali pod kierunkiem mistrzów takich jak Marcin Łukawski (przez wiele lat w PR3), Wojciech Maziarski (Gazeta Wyborcza, b. naczelny Newsweeka), Joanna Szczęsna i Michał Komar (nagradzani autorzy literatury faktu) czy Weronika Kostyrko (była korespondentka w Niemczech i naczelna portalu Culture.pl – autorka książek nominowana ostatnio do prestiżowej nagrody NIKE).
Także polityki i współczesnego świata będziecie się uczyli od najwybitniejszych znawców i praktyków – takich jak jeden z bardziej cenionych polskich historyków prof. Andrzej Friszke, wybitny filozof prof. T. Gadacz czy sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, Wiesław Johann.
PROGRAM
Jaki jest główny przedmiot edukacji?
Dziennikarstwo jest jedno. I to coraz bardziej. Internet łączy telewizję, radio, prasę w jedno uniwersalne medium. Od każdego dziennikarza wymaga się dziś wszechstronnych umiejętności. Uczymy ich wszystkich na rozbudowanych zajęciach warsztatowych:
- warsztat prasowy uczy poprawnie konstruować i pisać różne formy tekstów, od informacji, relacji, sprawozdania, po wywiady, reportaż i publicystykę; dowiecie się, jak pisać teksty ekonomiczne, polityczne i kulturalne;
- warsztat radiowy uczy zasad i techniki rejestracji dźwięku i montażu radiowego, redagowania i przedstawiania serwisu informacyjnego, przygotowania reportaży i prowadzenia rozmowy radiowej;
- warsztat telewizyjny uczy podstaw rejestracji, kompozycji i montażu telewizyjnego oraz redagowania i prowadzenia programów.
Osobne zajęcia poświęcone są pracy managera mediów, w tym tworzeniu własnych mediów internetowych i ich ekonomii, technologii, finansowaniu, organizacji.
Na zajęciach poświęconych nowym mediom zajmujemy się ich aktualnymi formami, nowościami warsztatowymi, możliwościami, jakie otwierają. Uczymy praktycznego wykorzystywania nowych mediów jako źródeł informacji, miejsc pracy i kanałów dystrybucji swojej profesjonalnej twórczości.
Szczególny nacisk kładziemy na dziennikarstwo internetowe, które wydaje się przyszłością naszego zawodu i z którym związana będzie zapewne profesjonalna przyszłość zdecydowanej większości Absolwentów.
Więcej niż warsztat
Poza zajęciami warsztatowymi każdy Student ma ogólnorozwojowe przedmioty akademickie obejmujące elementy socjologii, teorii mediów i komunikacji, prawa prasowego i ochrony własności intelektualnej, etyki mediów i debaty publicznej oraz wiedzy o współczesnym społeczeństwie i kształtujących je ideach.
Każdy Student wybiera też odpowiadające jego zainteresowaniom i przyszłym potrzebom zawodowym zajęcia fakultatywne z bogatej oferty Collegium Civitas. To od Was zależy, czy będziecie chcieli pogłębić wiedzę dotyczącą historii Polski, Stanów Zjednoczonych, Chin, filmu czy mody.
Jaki będzie przebieg studiów?
- studia odbywają się w niewielkich grupach;
- każdy Student wybiera z grona pracowników Katedry tutora, który jest jego przewodnikiem w drodze do zawodu i osobistego rozwoju;
- w sprawach bezpośrednio związanych z tokiem Studiów (wybór przedmiotów, zaliczenia itp.) studentów wspiera sekretarz oraz kierownicy Katedry.
Kontakt
Dział Rekrutacji Collegium Civitas
Pałac Kultury i Nauki, 12 p.
pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa