Bezpieczeństwo międzynarodowe i klimatyczne

3 lata (6 semestrów)
  5. Kierunek:
    Stosunki międzynarodowe

Jesteśmy przygotowani do prowadzenia zajęć na terenie uczelni, w pełni online i w systemie mieszanym.

Odpowiedz na największe wyzwanie, przed jakim stoi świat, związane ze zmianami klimatycznymi i środowiskowymi. Dowiedz się, jak przygotować strategie, rekomendacje i rozwiązania związane z koniecznością reagowania na zagrożenia, których już doświadczamy i które dopiero mogą nadejść.

Twoje 5 kroków do kariery
Poznaj trendy
Poznasz najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem klimatycznym oraz z wyzwaniami, jakie ono generuje w skali naszego kraju oraz globalnej: od polityki klimatycznej UE, przez bezpieczeństwo energetyczne i OZE, po analizę ryzyk dla obszarów szczególnie wrażliwych – Sahel, Bliski Wschód, Azja Południowa. Wydarzenia będziemy też śledzić na bieżąco.
Poznaj techniki i narzędzia
Poznasz program SPSS, nauczysz się pozyskiwać, analizować i interpretować dane. Nauczysz się prowadzić negocjacje na szczeblu międzynarodowym.
Ucz się od praktyków
Uczysz się od wybitnych specjalistów w dziedzinie stosunków międzynarodowych, ekonomistów, praktyków z bogatym doświadczeniem w dyplomacji i organizacjach międzynarodowych oraz byłych posłów do Parlamentu Europejskiego.
Ucz się w praktyce
Znaczna część zajęć ma charakter warsztatowy – tu zdobędziesz nowe umiejętności i rozwiniesz swoje kompetencje, poznasz specyfikę pracy z różnymi narzędziami i technikami.
Buduj swoje CV
Podczas studiów realizujesz liczne projekty i prowadzisz badania. Dodatkowo – odbędziesz praktyki w firmie – np. związanej z sektorem energetycznym lub w fundacji. W tym czasie zdobędziesz cenne doświadczenia i poznasz specyfikę pracy.

Atuty

• Nauczysz się analizować zjawiska i prognozować możliwe kierunki ich rozwoju – wykorzystasz do tego zdobytą wiedzę i umiejętność analizy danych;
  • Program specjalności powstał w ścisłej współpracy z praktykami – dlatego uczysz się tego, co ważne, potrzebne i co wykorzystasz w swojej pracy;
  • Przygotujesz się do pracy w biznesie, administracji i III sektorze – bezpieczeństwo klimatyczne i międzynarodowe wykracza poza jeden obszar funkcjonowania kraju. Zyskasz szerokie możliwości kariery zawodowej w Polsce i za granicą;
  • Uczysz się od najlepszych ekspertów – oni będą Twoimi mentorami i wprowadzą Cię w wyzwania praktyczne i zagadnienia teoretyczne związane z bezpieczeństwem międzynarodowym i klimatycznym;
  • masz dostęp do kompleksowego wsparcia doradczego i coachingowego Centrum Karier przez cały czas trwania studiów;
  • studiujesz w międzynarodowym środowisku – 5. miejsce wśród najbardziej umiędzynarodowionych niepublicznych uczelni w Polsce;
  • masz dostęp do programów wymiany międzynarodowej – nauka na wybranej uczelni przez semestr lub dwa;
  • certyfikat „Lider jakości kształcenia” wyróżniający najbardziej innowacyjne, nowoczesne i wartościowe programy studiów na polskich uczelniach.

Jesteśmy także online:

• od 26.03.2020 odbyło się ponad 3386 zajęć online, w tym 1348 wykładów i 2038 ćwiczeń, po polsku i angielsku, a także 1772 lektoraty, zajęcia online przeprowadziło 200 wykładowców;
  • większość zajęć realizowana metodami w pełni interaktywnymi;
  • trzy platformy szkoleniowe (Wirtualna Uczelnia, Moodle oraz MS Teams) – nowoczesne techniki kształcenia na odległość;
  • kadra przygotowana do prowadzenia zajęć zarówno w siedzibie uczelni, jak i online.

Gdzie możesz pracować po studiach:

• administracja rządowa,
  • instytucje Unii Europejskiej,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • firmy energetyczne,
  • firmy działające w sektorze OZE,
  • spółki związane z przemysłem energochłonnym,
  • NGO.

Zobacz, o czym będziesz się uczyć na studiach

• Międzynarodowy dialog polityczny prowadzony w oparciu o światowe szczyty klimatyczne – Konferencje Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Obecnie COP-25 Madryt. Porozumienie Paryskie 2015 (grudzień 2015) jako próba odpowiedzi społeczności międzynarodowej na wyzwania wzrostu temperatury globalnej. Cele, kluczowe elementy, mechanizmy i krajowe plany działań na rzecz zmniejszenia emisji, system kontroli postępów i rozliczenia zobowiązań.
  • Polityka klimatyczna UE. Dotychczasowe działania w perspektywie zobowiązań 2020 i 2030. Strategia klimatyczna UE 2050 – w kierunku neutralności klimatycznej. Wyzwania i zagrożenia, proponowane ścieżki dojścia. Problemy transformacyjne, mechanizmy legislacyjne. Europa jako lider zmian.
  • Zmiany klimatyczne – sytuacja obecna oraz przewidywane scenariusze dynamiki, skali i kierunku zmian.
  • Wyzwania technologiczne, systemowe i ekonomiczne sektora energetycznego i transportu – problem transformacji i perspektywy odejścia od paliw kopalnych na rzecz źródeł zeroemisyjnych.
  • Bezpieczeństwo energetyczne i potencjalne konsekwencje geopolityczne rewolucji energetycznej w skali globalnej i regionalnej.
  • Wpływ zmian klimatycznych na bezpieczeństwo międzynarodowe – stan obecny i perspektywy.
  • Presja klimatyczna jako czynnik destabilizujący w stosunkach międzynarodowych (wpływ pośredni i bezpośredni). Ryzyko radykalizacji, problem głodu i degradacji struktur państwowych. Konflikty o zasoby (żywność, woda), groźba masowych migracji.
  • Kryzysy humanitarne.
  • Polska wobec klimatycznych wyzwań globalnych. Pozycja RP w światowym dialogu politycznym i polityce klimatycznej UE.
  • Wpływ zmian klimatycznych na bezpieczeństwo międzynarodowe w Europie Środkowej i Wschodniej – przewidywane zmiany. Szanse i zagrożenia.
  • Analiza ryzyk dla obszarów szczególnie wrażliwych – Sahel, Bliski Wschód, Azja Południowa.

pok. 1210,
Pałac Kultury i Nauki, 12 p.
pl. Defilad 1, 00-901 Warszawa