Bezpieczeństwo międzynarodowe i klimatyczne

3 lata (6 semestrów)
  5. Kierunek:
    Zarządzanie
  6. Jesteśmy przygotowani do prowadzenia zajęć na terenie uczelni, w pełni online i w systemie mieszanym.

Dynamiczne  procesy zmian klimatycznych i środowiskowych, obserwowane zarówno w globalnej, jak i regionalnej skali,  stawiają społeczność międzynarodową przed wyzwaniami i koniecznością reagowania na zagrożenia w środowisku międzynarodowym. Celem specjalności Bezpieczeństwo międzynarodowe i klimatyczne jest przygotowanie przyszłych absolwentów  do rozwiązywania przewidywanych, a często nawet nieuświadomionych jeszcze problemów związanych z coraz większą dynamiką procesów oraz podejmowania długofalowych działań dostosowawczych.

Zdobędziesz wiedzę merytoryczną obejmującą poniższe zagadnienia:

• Międzynarodowy dialog polityczny prowadzony w oparciu o światowe szczyty klimatyczne – Konferencje Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Obecnie COP-25 Madryt. Porozumienie Paryskie 2015 (grudzień 2015) jako próba odpowiedzi społeczności międzynarodowej na  wyzwania wzrostu temperatury globalnej. Cele, kluczowe elementy, mechanizmy i krajowe plany działań na rzecz zmniejszenia emisji, system kontroli postępów i rozliczenia zobowiązań.
  • Polityka klimatyczna UE. Dotychczasowe działania w perspektywie zobowiązań 2020 i 2030. Strategia klimatyczna UE 2050 – w kierunku neutralności klimatycznej. Wyzwania i zagrożenia, proponowane ścieżki dojścia. Problemy transformacyjne, mechanizmy legislacyjne. Europa jako lider zmian.
  • Zmiany klimatyczne – sytuacja obecna oraz przewidywane scenariusze dynamiki, skali i kierunku zmian.
  • Wyzwania technologiczne, systemowe i ekonomiczne sektora energetycznego i transportu – problem transformacji i perspektywy odejścia od paliw kopalnych na rzecz źródeł zeroemisyjnych..
  • Bezpieczeństwo energetyczne i potencjalne konsekwencje geopolityczne rewolucji energetycznej w skali globalnej i regionalnej.
  • Wpływ zmian klimatycznych na bezpieczeństwo międzynarodowe – stan obecny i perspektywy.
  • Presja klimatyczna jako czynnik destabilizujący w stosunkach międzynarodowych (wpływ pośredni i bezpośredni). Ryzyko radykalizacji, problem głodu i degradacji struktur państwowych. Konflikty o zasoby (żywność, woda), groźba masowych migracji.
  • Kryzysy humanitarne.
  • Polska wobec klimatycznych wyzwań globalnych. Pozycja RP w światowym dialogu politycznym i polityce klimatycznej UE.
  • Wpływ zmian klimatycznych na bezpieczeństwo międzynarodowe w Europie Środkowej i Wschodniej – przewidywane zmiany. Szanse i zagrożenia.
  • Analiza ryzyk dla obszarów szczególnie wrażliwych – Sahel, Bliski Wschód, Azja Południowa.

Perspektywy zawodowe:

• Ministerstwo Klimatu;
  • KPRM – pion europejski;
  • MSZ;
  • MON;
  • resort ds. środowiska;
  • PSE – departament europejski;
  • spółki energetyczne i ich spółki córki;
  • spółki prywatne i Skarbu Państwa związane z przemysłem energochłonnym
  • NGO’sy,
  • Parlament Europejski,
  • FRONTEX;
  • jednostki samorządu terytorialnego;
  • firmy prywatne związane z sektorem OZE i nowymi gałęziami przemysłu powstającymi w ramach transformacji gospodarczej.

Dodatkowe korzyści:

• kompleksowe wsparcie doradcze i coachingowe Centrum Karier przez cały czas trwania studiów;
  • studia w międzynarodowym środowisku – 3. miejsce wśród najbardziej umiędzynarodowionych niepublicznych uczelni w Polsce;
  • program wymiany międzynarodowej – nauka na wybranej uczelni przez semestr lub dwa;
  • certyfikat „Lider jakości kształcenia” wyróżniający najbardziej innowacyjne, nowoczesne i wartościowe programy studiów na polskich uczelniach.

• od 26.03.2020 odbyło się 3386 zajęć online, w tym 1348 wykładów i 2038 ćwiczeń, po polsku i angielsku, a także 1772 lektoraty, zajęcia online przeprowadziło 200 wykładowców;
  • większość zajęć realizowana metodami w pełni interaktywnymi;
  • trzy platformy szkoleniowe (Wirtualna Uczelnia, Moodle oraz MS Teams) – nowoczesne techniki kształcenia na odległość;
  • kadra przygotowana do prowadzenia zajęć zarówno w siedzibie uczelni, jak i online.

email: rekrutacja@civitas.edu.pl

pokój 1210, Pałac Kultury i Nauki, 12 piętro